BlackBerry Colt – pierwszy terminal z QNX zadebiutuje na początku 2012

Avatar
Piotr Barycki
08.08.2011

Jeszcze na rynku nie pojawiły się pierwsze terminale z systemem operacyjnym BlackBerry 7, a już do internetu dostały się informacje na temat ich następcy – BlackBerry Colt, mającego być pierwszy urządzeniem RIM wyposażonym system, który mieliśmy przyjemność zobaczyć na PlayBooku – QNX.

Po raz kolejny potwierdzają się dane sprzed kilku tygodni – Colt, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, trafi na rynek prawdopodobnie z jednordzeniowym procesorem. Informator zastrzegł jednak, że sytuacja ta może ulec zmianom jeszcze przed premierą – na chwilę obecną jednak tak właśnie wyposażone są modele prototypowe.

O wiele ciekawsze są jednak plotki dotyczące obsługi BES i Microsoft Exchange. Według tego samego źródła, opóźnienie premiery klienta email dla BlackBerry PlayBooka wiąże się z koniecznością dostosowania rozwiązania BES do możliwości i systemu QNX, co okazało się niezwykle skomplikowane. W związku z tym prawdopodobna jest premiera również pierwszego terminala pracującego pod kontrolą tego OS… bez wsparcia dla aktualnej wersji BlackBerry Enterprise Server. Możliwe jest pojawienie się w najbliższym czasie nowego wydania oprogramowania serwerowego, które umożliwi integrację tabletów i smartfonów z QNX.

Doskonałą (o ile zostanie potwierdzona) wiadomością jest zaoferowanie „w zamian” pełnego wsparcia dla  Microsoft ActiveSync, bez konieczności instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania.

Premiera urządzenia, które jest obecnie testowane wewnątrz RIM, przewidywana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku, a więc nawet wcześniej niż początkowo przewidywano. Niektóre z powyższych informacji brzmią wprawdzie dość nieprawdopodobnie, ale nikt tak naprawdę nie może być pewny, co kanadyjski producent BlackBerry przygotuje dla nas w przyszłym roku…

via: bgr