Co warto wiedzieć o BlackBerry 9360 Curve?

Avatar
Piotr Barycki
23.08.2011

Nie można zaprzeczyć – BlackBerry 9360 Curve wchodzi na rynek nieco w cieniu swojego „większego brata” – 9900 Bold. Nie zmieni to jednak faktu, że pod wieloma względami urządzenie to będzie niesamowicie atrakcyjne dla potencjalnych posiadaczy i w niektórych przypadkach można go nawet potraktować jako alternatywę dla 9900. Dlaczego?

Jest ultrakompaktowy

Zaledwie 11mm grubości (ułamki milimetrów więcej niż najcieńszy – 9900) i pozostałe wymiary niemal identyczne z poprzednimi modelami z serii (8520, 9300, etc) sprawiają, że jest to zdecydowanie najmniejszy terminal z pełną klawiaturą QWERTY, który oferuje obecnie Research In Motion. Bez problemu powinien zmieścić się do każdej kieszeni czy torebki. Pomimo swoich rozmiarów jednak…

Jest potężny

Szybszy procesor (800 Mhz) i dodatkowa pamięć RAM (w sumie 512MB) jest zdecydowanie nie do przecenienia w przypadku jakiegokolwiek smartfonu. Nowy Curve, pomimo wyraźnego „odchudzenia”, znalazł w sobie miejsce również na inne dodatki – na pokładzie odnajdziemy m.in. GPS (z aGPS), WiFi, Bluetooth czy nawet NFC, które już niedługo umożliwi nam nie tylko płatności bezstykowe, ale również wymianę plików, adresów stron WWW czy np. naszych numerów PIN z BlackBerry Messengera. Aby użytkowanie naszego telefonu było jeszcze przyjemniejsze, cały system i aplikacje wspierane są przez znany nam już doskonale system Liquid Graphics. Nie zabrakło oczywiście ekranu o podwyższonej rozdzielczości, dzięki czemu o przesiadce na 9360 mogą myśleć nawet… użytkownicy terminali takich jak 9780 czy 9700.

Jest multimedialny

Pomimo tego, że 9360 nie należy do absolutnej czołówki multimedialnych telefonów, nie możemy na niego zbytnio narzekać pod tym względem. Aparat o rozdzielczości 5MPX (EDoF) z opcją rejestracji nagrań wideo w rozdzielczości 640×480 z całą pewnością wystarczy nam do uwiecznienia naszych wakacyjnych wyjazdów i weekendowych imprez. Ciekawą zmianą jest również przeniesienie gniazda słuchawkowe z bocznej na górną krawędź, dzięki czemu słuchanie muzyki przez nasze słuchawki będzie o wiele wygodniejsze.

Jest internetowy

Łączność WiFi i HSPA, ekran o wysokiej rozdzielczości i BlackBerry 7 z wyraźnie poprawioną przeglądarką to zdecydowanie dobre połączenie dla osób, które lubią lub po prostu muszą przeglądać w swojej komórce internet. Nieco doskwierać może wprawdzie brak ekranu dotykowego, ale przyzwyczajeni od lat do TrackPada z pewnością nie będą narzekać, a i nowi użytkownicy powinni stosunkowo szybko przyzwyczaić się do tego rozwiązania.

Jest społecznościowy

Na pokładzie od razu znajdziemy to, co wielu z nas uwielbia najbardziej w BlackBerry – doskonałe narzędzia do komunikacji. Facebook, Twitter, BlackBerry Messenger czy inne komunikatory (Windows Live, Google Talk, etc) nie będą najprawdopodobniej wymagały od nas żadnego pobierania – wystarczy będzie je uruchomić, a następnie pozostaje nam już tylko wprowadzenie naszych danych i rozpoczęcie zabawy.

Jest elegancki

Seria Curve nie kojarzyła się nam do tej pory z najwyższą półką, ale od dziś, dzięki wyraźnemu ujednoliceniu wszystkich serii BlackBerry uległo to wyraźnej zmianie. Terminal wyglądem przypomina urządzenia najwyższej klasy i pomimo, że ramka otaczająca urządzenie nie jest wykonana z aluminium (jak w 9900), prezentuje się naprawdę efektownie.

Poza tym nowy 9360 nie jest standardowym „klockiem” i zgodnie z nazwą serii charakteryzuje się dość wyraźną, choć wciąż nienachalną budową przypominającą z profilu lekko wygięty łuk. Taka konstrukcja pozwala nie tylko na wygodniejsze trzymanie urządzenia w trakcie rozmów i pisania, ale również na wydobycie z tylnego głośnika pełnej mocy, nawet gdy urządzenie leży np. na stole.

Jest funkcjonalny

Pełna klawiatura QWERTY, TrackPad i boczny klawisz funkcyjny zapewniają nam doskonałą funkcjonalność urządzenia, ułatwiając wprowadzanie tekstu, nawigację i szybki dostęp do określonych funkcji. Czego może nam brakować? Oczywiście drugiego bocznego przycisku, który z niezrozumiałych dla nas powodów przestał się już pojawiać w nowszych terminalach BlackBerry (oddajcie go nam!).

Jest wytrzymały

Tak mała bateria początkowo wzbudziła w nas pewien niepokój – doładowywanie telefonu w ciągu dnia nie jest przecież tym, co ktokolwiek z nas lubi robić. Na szczęście zostaliśmy zapewnieni, że nawet osoby bardzo intensywnie korzystające z telefonu bez najmniejszych problemów przetrwają od rana do wieczora na pojedynczym naładowaniu, a Ci, którzy z telefonu korzystają mniej, powinni móc osiągnąć nawet kilkudniowe wyniki. Nie mamy oczywiście podstaw aby nie wierzyć, ale i tak mamy nadzieję już niedługo przekonać się o tym na własnej skórze.

Będzie tani

Nie udało nam się niestety uzyskać potwierdzenia jakiejkolwiek dokładnej ceny, ale nie jest tajemnicą, że urządzenie będzie wyraźnie (i to naprawdę wyraźnie) tańsze od niemal równolegle wprowadzanego na rynek 9900 czy nawet 9810 i 9860. Pozostaje nam tylko liczyć na to, że terminal jak najszybciej trafi do naszych operatorów, którzy przygotują dla niego jak najlepsze plany taryfowe (co miało przecież miejsce zarówno w przypadku 8520, jak i 9300).

 

Dla kogo 9360 Curve?

Najnowszy model z tej rodziny jest o tyle ciekawym telefonem, że może być doskonałym wyborem zarówno dla dotychczasowych użytkowników terminali takich jak 85xx czy 93xx, wiernych fanów 8900, których do tej pory RIM nie rozpieszczał, a nawet posiadaczy 9700 i 9780, którzy zachowają ulubione rozmiary, ekran o wysokiej rozdzielczości, a przy tym otrzymają dostęp do najnowszego oprogramowania i podzespołów.

Oczywiście nie jest to to samo co Bold 9900, ale i tak już go lubimy!

Szczegółowe informacje