[FAQ] Do czego służy klawisz "Wycisz"?

Avatar
Piotr Barycki
05.08.2011

Co jakiś czas na forum pojawiają się pytania dotyczące działania przycisku umieszczonego w górnej części większości terminali BlackBerry i oznaczonego ikoną przekreślonego głośnika (na powyższym zdjęciu po prawej stronie). Niektóre osoby martwią się wręcz, że w ich przypadku przycisk ten jest uszkodzony – jego naciskanie nie powoduje bowiem wyciszania dźwięków urządzenia. Jego funkcja jest jednak nieco inna.

Przede wszystkim należy wyjaśnić jedno – klawisz ten nigdy nie służył do przejścia w tryb „Milczy” ani „Wibracja” i nie da się nakłonić go do pełnienia takiej funkcji. W zależności od tego, co aktualnie robimy na naszym telefonie, może jednak pełnić jedną z trzech funkcji:

  • Podczas informacji o połączeniu przychodzącym – naciśnięcie tego przycisku powoduje całkowite wyłączenie dzwonka telefonu oraz ewentualnych wibracji. Nie jest to jednak równoznaczne z odrzuceniem połączenia i nasz potencjalny rozmówca w dalszym ciągu będzie usiłował się do nas dodzwonić. Oczywiście możemy w końcu odebrać połączenie przychodzące.
  • Podczas trwającej rozmowy – naciśnięcie  tego przycisku powoduje całkowite wyciszenie mikrofonu, dzięki czemu nasz rozmówca nie usłyszy np. tego co o nim myślimy. Ponowne przyciśnięcie powoduje włączenie mikrofonu.
  • Podczas odtwarzania multimediów – naciśnięcie tego przycisku powoduje zatrzymanie/ponowne włączenie odtwarzanego aktualnie utworu. Rozwiązanie to działa niezależnie od miejsca w systemie, w którym zdecydujemy się na jego zastosowanie (np. jeśli zatrzymamy utwór, a następnie przejdziemy do „Wiadomości”, naciśnięcie tego przycisku spowoduje ponowienie odtwarzania).

We wcześniejszych wersjach systemu BlackBerry przycisk ten umożliwił również przejście do „Trybu oczekiwania”, pod wieloma względami podobnego do blokady klawiatury. Kilkanaście miesięcy temu Research In Motion zrezygnował jednak z tego rozwiązania.