Liquid Graphics – BlackBerry też potrafi być piękne

Avatar
Piotr Barycki
03.08.2011


Wśród najważniejszych nowości, które trafią na terminale BlackBerry wraz z systemem operacyjnym BlackBerry 7, praktycznie zawsze wymienia się Liquid Graphics – rozwiązanie, zapewniające sprzętową akcelerację grafiki w całym systemie. Czy jest to rzeczywiście istotny dodatek, czy wyłącznie „chwyt marketingowy”?

Zdanie bardzo łatwo wyrobić sobie po oglądnięciu powyższego krótkiego nagrania wideo, na którym „bok w bok” stanęły „standardowy” 9800 Torch i 9810 Torch, obsługujący wspominane wcześniej Liquid Graphics. Pomijając już nawet fakt o wiele przyjemniejszego wyglądu ikon, sama nawigacja jest o wiele bardziej płynna, przyjemna i naturalna. Nie mamy już wrażenia, że nawet przy systemowych animacjach system potrafi dosłownie „zgubić” kilka klatek.

Nie można zapomnieć też o tym, że sprzętowa akceleracja „dotknie” również przeglądarki, która dzięki temu nie dość, że będzie w stanie renderować strony do 40% szybciej niż jej poprzednia wersja, to dodatkowo umożliwi w pełni płynne obcowanie (przewijanie, powiększanie, etc) z ich zawartością.

Wszystko wskazuje więc na to, że wraz z rynkowym debiutem urządzeń z OS7.0, coraz bardziej zacierać się będzie granica pomiędzy uznawanym dotychczas za nieatrakcyjny BlackBerry OS, a systemami operacyjnymi innych producentów.