Troll patentowy atakuje twórców aplikacji dla BlackBerry – jak zareaguje RIM?

Avatar
Piotr Barycki
31.08.2011


Jak powiadają – dla chcącego nic trudnego. Udowodnił to dziś popularny ostatnio troll patentowy – firma Lodsys, która po starciach z programistami piszącymi aplikacje dla iOS i Androida, postanowiła zaatakować twórców aplikacji dla BlackBerry.

Pierwszą ofiarą pozwu jest Yissachar Radcliffe, student, który przygotował prostą grę dla BlackBerry PlayBooka – Lonely Turret (widoczna na powyższym zrzucie ekranu). Zdaniem Lodsys, autor naruszył nią posiadane przez nich patenty dotyczące m.in. zakupów wewnątrz aplikacji. Najciekawsze jest jednak to, że LT w żadnym miejscu nie stosuje podobnych mechanizmów – gra jest dostępna w AppWorld w osobnych odsłonach – bezpłatnej i płatnej. Jedynym co je wiąże ze sobą jest… link w wersji darmowej, po kliknięciu którego jesteśmy przenoszeni do informacji na temat wersji płatnej w sklepie internetowym BlackBerry. Jednak zdaniem przedstawicieli Lodsys, również i na to „mają papiery”.

Na chwilę obecną Yissachar Radcliffe jest jednym pozwanym spośród programistów dla BlackBerry, który ujawnił takie informacje. Nic nie wskazuje jednak na to, że podobnych informacji nie pojawi się w najbliższym czasie więcej.

Niezależnie od słuszności/niesłuszności pozwu najistotniejsza będzie reakcja Research In Motion, który zwłaszcza teraz, kiedy od programistów zależy przyszłość wszystkich platform, powinien udowodnić, że pod jego „rządami” mogą się czuć bezpiecznie. Apple i Google zdecydowały się bronić swoich twórców i oczywiście… swojego interesu.