[WIDEO] BlackBerry 7 – przegląd ogólny systemu

Avatar
Piotr Barycki
22.08.2011


[link dla urządzeń mobilnych]

BlackBerry 9900 jest dostarczany do klientów wraz z nowym systemem operacyjnym – BlackBerry 7, oferującym m.in. o wiele atrakcyjniejszy interfejs, wsparty akceleracją sprzętową i Liquid Graphics. Oprócz tego jednak, w codziennym użytkowaniu tej wersji OS odkryjemy kilka ciekawych zmian i dodatków, które większość z nas przywita z radością (lub westchnieniem „nareszcie”).

Przede wszystkich powinna ucieszyć nas:

  • O wiele lepsze opcje zarządzania pulpitami – to, co w 6.0 było przekleństwem wielu użytkowników – panele ekranu głównego, bez praktycznie żadnych opcji konfiguracyjnych, zostało w 7.0 znacznie poprawione. Przede wszystkim możemy dowolnie włączać i wyłączać wybrane przez nas pulpity (z wyjątkiem „Wszystko”), dzięki czemu bez dodatkowych kompozycji możemy powrócić do „standardowego” wyglądu i układu, znanego z wcześniejszych niż 6.0 wersji oprogramowania. Rozwiązano także problem oddzielnej konfiguracji każdego z paneli – wcześniej, jeśli ukryliśmy ikonę na jednym z nich, znikała ona ze wszystkich (co nie miało większego sensu). Teraz możemy dla każdej z takich operacji zdefiniować, czy ikona ma zniknąć całkowicie z naszego systemu, czy też tylko z panelu, w którym się obecnie znajdujemy. Mała rzecz, ale niezwykle pomaga w organizacji, zwłaszcza że po długich miesiącach z OS 6.0 poddałem się i przyzwyczaiłem do paneli, których wcale nie zamierzam już wyłączać. Cóż, RIM – wygrałeś.
  • Uniwersalne wyszukiwanie głosowe – jeśli zastanawiacie się co by było gdybyście nie musieli za każdym razem wyszukiwać dosłownie czegokolwiek (bo tak potężne jest uniwersalne wyszukiwanie) za pomocą klawiatury, a wystarczyło by o tym powiedzieć telefonowi, to już dziś możecie się o tym prawie przekonać. Dlaczego prawie? Niestety Uniwersalne Wyszukiwanie Głosowe nie działa obecnie w języku polskim. Z angielskim radzi sobie doskonale i możemy np. powiedzieć po prostu „Twitter”, aby przejść do odpowiedniej aplikacji, albo „bold 9900” aby rozpocząć wyszukiwanie w Google, ale co z tego, kiedy na hasło „Notatnik” całkowicie już wariuje. Czekamy.
  • Własne silniki wyszukiwania w przeglądarce – niesamowicie przydatna opcja, jeśli często przeszukujemy określone strony (np. z poradnikami, recenzjami czy instrukcjami) i chcemy zaoszczędzić Google pracy nad przeszukiwaniem całego internetu. W bardzo prostu sposób możemy zdefiniować wyszukiwanie na konkretnej stronie z wykorzystaniem jej mechanizmu przeszukiwania. Przykład? Jeśli ustawimy wyszukiwanie na (przykładowo!) BBNews.pl, po wpisaniu hasła „bold” zostaniemy przekierowani do wyników z naszej strony. Proste zarówno w konfiguracji, jak i w obsłudze.
  • Dodawanie informacji do istniejących kontaktów – ciężko powiedzieć co zajęło RIM tak dużo czasu, ale możemy już powiedzieć: wreszcie! Od teraz, po wykonaniu/odebraniu połączenia od nieznanego nam wcześniej numeru, wysłaniu/odebraniu maila, etc, będziemy mieć (poprawnie działającą…) możliwość dodania tych danych do jednego z kontaktów w naszej książce telefonicznej.
  • Dodawanie multimediów do ekranu głównego – skoro już możemy lepiej zarządzać panelami i dodatkowo lepiej organizować znajdujące się na nich ikony aplikacji, dlaczego nie dodać do nich także… skrótów do multimediów. Wystarczy wybrać np. naszą ulubioną piosenkę lub album i zaznaczyć odpowiednią opcję, a już będziemy mieć do nich dostęp z poziomu ekranu głównego. To samo tyczy się oczywiście filmów wideo i obrazów, dzięki czemu oprócz skrótów do kontaktów i stron internetowych, nasz pulpit mogą zapełnić również bardziej multimedialne ikony.

Pełna recenzja OS 7.0 już wkrótce!