Wikitude – by dostrzec to, czego oczy nie widzą

Avatar
Piotr Barycki
20.08.2011

Sama informacja „Cyfrowy kompas” umieszczona w praktycznie każdej specyfikacji najnowszego terminala z serii Bold nie zrobiła na części z nas większego wrażenia. Część pisała „zabawka”, „gadżet”, albo wręcz określała jako zupełnie zbędny dodatek. Okazuje się jednak, że jest to niesamowicie potężne rozwiązanie, czego najlepszym przykładem jest pierwsza dostępna aplikacja je wykorzystująca – Wikitude.

Program, dostępny całkowicie bezpłatnie z poziomu AppWorld określony został przez jego twórców jako „przeglądarka rozszerzonej rzeczywistości” i trzeba przyznać, że… tak faktycznie jest i jeśli raz zaczniemy z niego korzystać, nieprędko odzwyczaimy się od tego udogodnienia.

Jak działa?

Obsługa Wikitude jest banalnie prosta – wystarczy uruchomić aplikację, po czym naszym oczom ukaże się ekran główny (na drugim zdjęciu), prezentujących powiązane z nią serwisy. Domyślnie do dyspozycji jest m.in.:

 • Twitter
 • YouTube
 • BBM
 • Wikipedia
 • Flickr
 • Panoramio
 • Gowalla
 • last.fm
 • Booking
 • Webcams
 • Panoramio

Oraz serwisy dodatkowe, takie jak:

 • Qype
 • Google Local
 • Wayfinder
 • Instagram
 • Wiele, wiele innych

Wystarczy teraz wybrać jedną z nich (klikając na jej ikonę), wszystkie (klikając na „Najbliższe”) lub określone (klikając na „Przeglądaj światy” i zaznaczając odpowiednie gwiazdką). Następnie aplikacja sama dokładnie ustali nasze położenie za pomocą wbudowanego modułu GPS oraz kierunek świata, w którym się aktualnie zwracamy (do tego właśnie niezbędny jest cyfrowy kompas i dlatego aplikacja w takiej formie nie trafi na starsze terminale), a nam pozostaje jedynie… podnieść nasz telefon przed siebie i odszukać interesujących miejsc, sklepów, wydarzeń, koncertów, lokalnych filmów wideo, „miejscowych” tweetów czy… potencjalnych znajomych z BBM.

Dzięki wykorzystaniu kamery urządzenia, wszystkie informacje będą na bieżąco nanoszone na obraz przez nią dostarczany – co doskonale obrazują powyższe zdjęcia.

Oczywiście z programu byłby niewielki pożytek, gdyby wyświetlał i nakładał na wyświetlany obraz informacje z dowolnej odległości od nas i możemy sami dowolnie regulować w czasie wyszukiwania odległość wyników, które mają być uwzględniane.

Jeśli nie przypadnie nam do gustu standardowy widok (i marsz „na azymut”), całość może zostać wyświetlona na klasycznej dwuwymiarowej mapie (korzystającej z Google Maps):

Lub nawet na najprostszej liście:

Kiedy może się przydać?

Dzięki ogromnej ilości dostępnych serwisów, a także intensywnej pracy społeczności Wikitude („świat” wikitude.me) możemy nawet w naszych krajowych warunkach odnaleźć całkiem sporą ilość przydatnych informacji. Potrzebujemy hotelu? Nie ma problemu, możemy go znaleźć i zarezerwować z wykorzystaniem Booking, chcemy się wybrać na koncert, a nie wiemy co jest grane w naszej okolicy? Wystarczy aktywować warstwę last.fm i obrócić się dookoła siebie. Obiad, zakupy, wycieczka do centrum handlowego? Qype dostarczy nam odpowiednie informacje. Zwiedzanie? Wikipedia zastąpi nam papierowy przewodnik. A może ktoś w naszej okolicy też ma nowe BlackBerry? Integracja z BBM pomoże nam odnaleźć pozostałych użytkowników BBM (oczywiście trzeba zezwolić na to aplikacji). Umówiliśmy się z kimś na spotkanie, a nie jesteśmy pewni dokładnie gdzie to jest? Wikitude wyznaczy dokładny kierunek „na azymut”, dzięki czemu będzie mogli iść z telefonem przed sobą (oczywiście nie wygląda to najlepiej, ale jest niezwykle skuteczne). A może chcielibyśmy rzucić okiem na obraz z publicznie dostępnych kamer (np. zobaczyć jak buduje się wrocławski stadion)? Wikitude dokładnie pokaże nam gdzie są kamery, z których możemy nieco „popodglądać”.

W momencie kiedy znajdziemy w końcu coś interesującego, wystarczy dotknąć odpowiedniej ikonki palcem i już jesteśmy przenoszeni do strony prezentującej więcej szczegółów i/lub odnośnik do właściwego pliku/wideo/tweeta/hotelu/zdjęcia/etc, etc.

Jak więc widać, możliwości są praktycznie nieograniczone, a na dodatek (wbrew naszym przewidywaniom) aplikacja doskonale radzi sobie w Polsce. Poza tym, oprócz swojej przydatności, jest to przede wszystkim doskonała rozrywka, która może nam dodatkowo pomóc poznać nasze (lub obce) miasto, odnaleźć się na wyjeździe czy nawet… poznać nowych znajomych (w końcu możemy np. zobaczyć kto, gdzie i co tweetował). Zdecydowanie jest to „powiew nowoczesności”, którego potrzebował BlackBerry OS.

Wikitude dla BlackBerry jest dostępne dla wszystkich terminali pracujących pod kontrolą OS 7.0.