Wojny patentowe: RIM atakuje i… musi się bronić

Avatar
Piotr Barycki
31.08.2011

Okazuje się, że złożony przez Lodsys pozew nie był dziś jedynym wymierzonym w pewien sposób w Research In Motion. Zaledwie kilkanaście godzin później pojawił się kolejny,  dotyczący kanadyjskiej korporacji bezpośrednio. W całym tym zamieszaniu nie pozostaje jednak ona bierna i sama stara się dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

W pierwszym przypadku pozywającym jest kalifornijski Openwave, zdaniem którego zarówno RIM, jak i jeden z jego największych konkurentów – Apple, wykorzystują w swoich urządzeniach mobilnych technologie zabezpieczane prawem patentowym. Mają one dotyczyć sposobu, w jaki smartfony obydwu producentów łączą się z internetem. CEO Openwave, Ken Denman stwierdził, że złożenie wniosku o rozpoczęcie sprawy było ostatecznością, wymuszoną przez brak chęci współpracy ze strony dwóch gigantów.

Z drugiej strony Research In Motion domaga się od Apple „uwolnienia” określenia technologii zastosowanej m.in. w przeglądarce BlackBerry od wersji 6.0 – WebKit. O ile bowiem samo rozwiązanie jest publicznie dostępne i korzystają z niego prawie wszyscy – od Apple, przez Google, aż po RIM, o tyle sama nazwa „WebKit” jest znakiem towarowym zastrzeżonym wyłącznie dla producenta iPhone.

via: 9to5mac/phonescoop