BlackBerry PlayBook z poważną luką bezpieczeństwa?

Avatar
Piotr Barycki
13.01.2012

Ben Nell i Zach Lanier, analitycy z Intrepidus GroupSource, ogłosili, że udało im się złamać zabezpieczenia tabletu BlackBerry PlayBook i z wykorzystaniem odpowiedniej „złośliwej” aplikacji zainstalowanej na urządzeniu, przechwycić prywatne informacje użytkownika i uzyskać zdalny dostęp do plików przechowywanych na tablecie.

Research In Motion potwierdził występowanie tego błędu i zapowiedział, że w najnowszym wydaniu oprogramowania systemowego dla tabletu BlackBerry PlayBook (PlayBook OS 2.0) luka ta zostanie całkowicie usunięta. Niestety do tego czasu pozostał jeszcze prawie cały miesiąc – OS 2.0 powinien zadebiutować mniej więcej w połowie lutego tego roku.

Na szczęście prawdopodobieństwo zastosowania tej usterki do przeprowadzenia skutecznego ataku w rzeczywistości jest praktycznie zerowe i dodatkowo poważną rolę musi w nim odegrać „czynnik ludzki” – użytkownik musiałby samodzielnie zainstalować złośliwe oprogramowanie. Najlepszą metodą na uniknięcie zagrożenia będzie po prostu pobieranie aplikacji jedynie z zaufanego źródła, tj. BlackBerry AppWorld dla tabletu BlackBerry PlayBook, przynajmniej do premiery PlayBook OS 2.0.

via: theinquirer