Czy tak będzie wyglądać portfolio RIM na 2012?

Avatar
Piotr Barycki
17.01.2012

Początek roku jest zawsze niezwykle udanym czasem dla wszelkiej maści plotek i spekulacji. Z jednej strony głośno mówi się o tym, że RIM albo zostanie przejęty przez Nokię i Microsoft albo podzieli się na mniejsze oddziały, natomiast z drugiej strony, po raz kolejny do sieci dostała się całkiem szczegółowa lista terminali i tabletów, które w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy trafią na sklepowe półki.

Tym razem źródłem informacji jest portal BBLeaks.com, którego źródła wymieniają nie tylko kilka naprawdę interesujących urządzeń (i rozwiązań), ale również dość szczegółowe daty premiery (choć te nie są już niestety aż tak ciekawe).

Zaczynając od wieści najmniej emocjonujących, o ile oczywiście plotki okażą się prawdziwe, w przyszłym roku zadebiutują co najmniej dwa nowe modele z serii Curve, przy czym raczej nie będą to następcy modelu 9360, a wydań wcześniejszych – najtańszych (8520, etc), do tego stopnia, że jeden z nich ma zostać nawet pozbawiony modułu 3G. Nie musimy się ich jednak „obawiać” – miejscem przeznaczenia tej dwójki będą rynki „rozwijające się”, takie jak Indie czy Afryka, gdzie oferowane w niskich cenach staną się prawdopodobnie jednymi z lepiej sprzedających się smartfonów.

O wiele ciekawiej prezentuje się jednak sytuacja związana z urządzeniami nowszej generacji, z systemem BB10 oraz PlayBook OS. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami PlayBook OS 2.0 trafi do wszystkich użytkowników tabletu RIM już w lutym, natomiast w kwietniu powinna „zaskoczyć” nas długo wyczekiwana premiera modelu wyposażonego w niezależny moduł GSM (jeśli sprawdzi się ta data, będzie to oznaczało dokładnie rok od premiery wersji WiFi). Drobnym rozczarowaniem może być fakt, że prawdopodobnie zabraknie przy tym obsługi sieci 4G – do dyspozycji oddany zostanie „zaledwie” modem 3,5G. Wraz z debiutem „nowego” tabletu, udostępnione powinno zostać ostateczne wydanie BlackBerry Mobile Fusion, a niedługo później (w wakacje) dodatkowo zaoferowane zostanie rozwiązanie PlayBook Admin Service.

Koniec roku zapowiada się zdecydowanie najlepiej – tuż po wakacjach (we wrześniu) całkowicie gotowe powinny być pierwsze terminale z BlackBerry 10, choć niestety w dalszym ciągu nie wiadomo na jakie „formy” (oprócz w „dotykowców”) zaoferuje nam na samym początku RIM. W okresie świątecznym do gry powinien za to wkroczyć 10-calowy wariant tabletu BlackBerry PlayBook, wyposażony dodatkowo w moduł umożliwiający pracę w sieciach 4G.

Niezależnie od tego co sądzimy o tej liście, należy do niej podchodzić z bardzo dużym dystansem – nawet jeśli wszystkie zaprezentowane w niej informacje są prawdziwe na chwilę obecną (co rzadko się zdarza w przypadku przecieków), ostateczne terminy mogą się wyraźnie zmienić, a niektóre projekty są przecież anulowane lub zupełnie modyfikowane, zwłaszcza jeśli do ich premiery pozostało w niektórych przypadkach kilkanaście miesięcy. Całość wydaje się być jednak bez wątpienia logiczna i trzeba zadać sobie tylko jedno pytanie: dlaczego tak późno?