Doczekamy się następcy tabletu BlackBerry PlayBook?

Avatar
Piotr Barycki
11.01.2012

Z jednej strony eksperci okrzyknęli tablet BlackBerry PlayBook jedną z większych porażek tego roku, natomiast z drugiej strony pojawiają się dość rozsądne głosy, że z wyjątkiem Kindle Fire sprzedawanego przez Amazon, w zeszłym roku gigantyczną porażkę ponieśli wszyscy konkurenci iPada. Część z nich zrezygnowała już z dalszej gry i spodziewano się, że podobną decyzję podejmie Research In Motion. Wiele wskazuje jednak na to, że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca – przedstawiciele RIM coraz głośniej mówią bowiem o tym, że „zaczynają dostrzegać potencjał w PlayBooku 2”.

Jak do tej pory (z wyjątkiem tej wypowiedzi) nie ujawniono jednak żadnych szczegółów na temat następcy pierwszego autorskiego tabletu Research In Motion. Według całkiem niedawnych plotek, urządzenie to początkowo miało być niemal identyczne pod wieloma względami w stosunku do wersji 7-calowej, oferując jedynie ekran o większej przekątnej. Ten projekt został jednak najprawdopodobniej całkowicie porzucony i wersja druga (obecna nazwa kodowa: BlackBerry Forest) ma znacząco różnić się od oryginału.

Oprócz samego wyświetlacza (10″), różnice dotknąć mają wyglądu zewnętrznego, którzy może ostatecznie w dużej mierze przypominać późniejsze terminale BlackBerry z systemem operacyjnym BlackBerry 10 (które oczywiście będą odpowiednio mniejsze). Na szczęście zachowane zostaną wszystkie największe zalety wynikające z obecnej budowy tabletu, w tym m.in. obsługa gestów poza krawędziami ekranu.

Wraz z premierą BlackBerry PlayBook OS 2.0, wyposażonego w niezależne aplikacje do obsługi email, kalendarza czy kontaktów, nie powinniśmy być również zmuszeni do zbyt długiego oczekiwania na zapowiedzianą już miesiące temu wersję z modułem 4G.

Kiedy będziemy mieli okazję zobaczyć te wszystkie nowości? W dalszym ciągu trwa CES, a już niedługo pierwszy europejski DevCon i kolejna odsłona MWC – następna okazja będzie dopiero w maju na BlackBerry World. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli cieszyć się nowymi wydaniami PlayBooka jeszcze przed tym wydarzeniem…

via: businessweek