Podsumowanie tygodnia 2/2012

Avatar
Piotr Barycki
15.01.2012

Ostatnie „Podsumowanie tygodnia” zostało opublikowane jeszcze w sierpniu zeszłego roku i chyba czas najwyższy przywrócić tę niedzielną tradycję do życia. Co więc działo się w ciągu ostatnich siedmiu dni?

Cały tydzień stał bez wątpienia pod znakiem targów CES 2012, podczas których Research In Motion zaprezentował swoje plany na najbliższe tygodnie. Wśród nich znalazł się odświeżony system operacyjny dla terminali – BlackBerry 7.1, wprowadzający m.in. funkcję mobilnego hotspotu czy radio FM (tylko w 9360 i 9380) oraz BlackBerry PlayBook OS 2.0, w przypadku którego można mówić już nie tyle o „odświeżeniu”, co rewolucji. Do dyspozycji użytkowników oddany zostanie bowiem pełny zestaw zaawansowanych i rozbudowanych aplikacji do obsługi email i PIM, których zabrakło niestety w momencie premiery, odtwarzacz Androida czy poprawiona wersja BlackBerry Bridge (z możliwością zdalnego sterowania tabletem z poziomu telefonu). Wersja 2.0 poprawi też dość poważną (w teorii) lukę bezpieczeństwa w PBOS 1.x, która pozwalała na przechwytywanie danych przesyłanych za pomocą Bridge. Na szczęście, w związku z tym, że użytkownik sam musiałby zainstalować odpowiednie złośliwe oprogramowanie, jej realna szkodliwość jest raczej niewielka.

Nie tylko telefonami i tabletami interesowali się uczestnicy CES, czego najlepszym dowodem stał się QNX Car 2. Specjalny system samochodowy, połączony z aplikacją na terminalu BlackBerry i zaprezentowany na specjalnie przygotowanym modelu Porsche zrobił na tyle dobre wrażenie, że całość doczekała się prestiżowej nagrody.

W związku z tym, że CES 2012 pozostawił pewien niedosyt (nie zobaczyliśmy nic na temat BB10), RIM będzie miał kolejną doskonałą okazję do prezentacji swoich kolejnych planów podczas pierwszego europejskiego DevCon. Wyjazd na konferencje odbywającą się na początku lutego w Amsterdamie jest tym bardziej kuszący, że nie dość, że każdy z uczestników otrzyma tablet BlackBerry PlayBook (na własność), to dodatkowo RIM przedłużył ofertę promocyjną i za połowę ceny wejściówkę można nabyć do przyszłej środy. Oferta jest więc kusząca nie tylko dla programistów, którzy prawdopodobnie chcieliby, aby ich aplikacje stanowiły większość z 2 miliardów pobrań aplikacji z AppWorld, ale i dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś ciekawego o RIM i BlackBerry, a przy okazji osłodzić sobie ten wydatek nowym tabletem. Oczywiście Ci, którzy nie będą mieli tyle szczęścia i nie zjawią się w odpowiednim czasie w Amsterdamie, będziemy przygotowywać specjalną relację na żywo.

Coraz ciekawiej robi się również w kwestii następcy pierwszego tabletu BlackBerry PlayBook, o którym głośno zaczynają mówić już nawet przedstawiciele Research In Motion. Pomimo tego, że w dalszym ciągu nie podano żadnych szczegółów, możemy domyślać się, że jego premiera nie jest aż tak bardzo odległa, a zmianie ulegnie przy tym większość elementów – od ogólnego wyglądu, aż po przekątną ekranu i wersję systemu (co najmniej 2.0 od momentu premiery). Nie jest wykluczony również długo wyczekiwany debiut BlackBerry PlayBooka z modemem 4G, który dopiero teraz (z nowym oprogramowaniem) zaczyna nabierać sensu.

Nie zabrakło również kilku istotnych aktualizacji. Na samym początku tygodnia ukazał się BBM (BlackBerry Messenger) w wersji 6.1, oferując m.in. możliwość współpracy z aplikacją BlackBerry Tag. Nowych wydań doczekały się także aplikacje Foursquare, UberSocial, KikEndomondo, WhatsApp oraz BlackBerry Travel, które w tej odsłonie nareszcie zostało udostępnione również mieszkańcom Polski.