RIM rozdzieli stanowisko prezesa zarządu od dyrektora generalnego?

Avatar
Jakub Hajost
31.01.2012

RIM headquarters

Specyfika struktury zarządzania w Research In Motion nie polegała jedynie na współdzieleniu stanowiska dyrektora generalnego (CEO) przez Mike’a Lazaridisa i Jima Ballsiliego. Obaj jednocześnie współdzielili stanowisko prezesa zarządu (chairman).

Thorsten Heins obejmując stanowisko prezesa zarządu odziedziczył po poprzednikach także fotel dyrektora generalnego. Komitet niezależnych dyrektorów Research In Motion, po zakończeniu przeglądu struktury zarządzania, ogłosił w poniedziałek, że rekomenduje  rozdzielenie funkcji dyrektora generalnego od funkji prezesa zarządu, oraz zmianę w uprawnieniach zarządu spółki.

Kolejnym wnioskiem komitetu jest stwierdzenie, iż następny prezes zarządu RIM powinien pochodzić spoza korporacji. Powierzenie funkcji dyrektora generalnego osobie głęboko związanej z producentem BlackBerry, a funkcji prezesa zarządu osobie z zewnątrz, mogłoby faktycznie korzystnie wpłynąć na odzielenie subiektywnej wizji i koncepcji rozwoju (którą można traktować emocjonalnie) od zimnego rachunku zysków i strat. Nie wiadomo kiedy i czy proponowane zmiany zostaną wprowadzone.