RIM wciąż może wygrać spór o BBM.

Avatar
Jakub Hajost
16.01.2012

11 stycznia Research In Motion starło się w sądzie z BBM Canada, by bronić się przed oskarżeniami o naruszenie znaku handlowego poprzez użycie skrótu BBM na określenie komunikatora BlackBerry Messenger.

Kanadyjski Sąd Federalny wysłuchał godzin argumentacji prawniczej obu stron i odroczył sprawę do ogłoszenia wyroku.

Według kanadyjskiego prawa znaków towarowych, identyczne marki mogą współistnieć wtedy, gdy reprezentują wyroby lub usługi z różnych gałęzi handlu. Zasadniczo test polega na określeniu, czy zwykły kanadyjski konsument mógłby pomylić jedną markę z drugą. Na przykład w 2006 Sąd Najwyższy Kanady uznał, że nie ma żadnego rzeczywistego prawdopodobieństwa pomyłki restauracji „Barbie’s” z Montrealu z legendarną lalką Barbie firmy Mattel.

Najważniejsze zatem pytanie, na które musi odpowiedzieć sąd, to, czy rynek dla BlackBerry Messengera w jakikolwiek sposób pokrywa się z rynkiem BBM Canada. RIM niezłomnie utrzymuje, że ono samo i BBM Canada: „… działają w innych gałęziach przemysłu i nigdy nie były konkurentami w żadnym zakresie. BBM Canada próbuje uzyskać ochronę znaku handlowego dla skrótu BBM, który wykracza poza wąski zakres usług przez nie dostarczanych oraz poza zasięg prawa regulowanego przez kanadyjskie prawo znaków handlowych.”

Ogólnie rzecz biorąc, grupy docelowe obu firm wydają się zupełnie różne. BBM Canada dostarcza „pomiarów nadawczych oraz danych dotyczących zachować konsumenckich dla kanadyjskich nadawców, reklamodawców i agencji”. RIM za to stworzył BlackBerry Messengera jako część prawnie zastrzeżonego oprogramowania w swych terminalach skierowanych do użytku dla konsumentów. Mimo wszystko, konsumenci i tak wydają się mylić te dwie marki, gdyż BBM Canada twierdzi, że otrzymało tysiące telefonów z pytaniami o BlackBerry Messengera.

BBM Canada powstało w 1944 jako Biuro Pomiarów Nadawczych (Bureau of Broadcasting Measurement). Dziś oczekuje nakazu sądowego, który powstrzymałby RIM od używania skrótu BBM w Kanadzie, oraz 15 milionów dolarów odszkodowania (z czego 5 milionów to odszkodowanie retorsyjne, a 10 milionów kompensacyjne).

Research In Motion jest wyraźnie pewne siebie w tej sprawie. Ciągle możliwa jest ugoda między stronami, zanim Sąd ogłosi wyrok, co powinno się wydarzyć w ciągu kilku miesięcy. BBM Canada wyraziło zainteresowanie zmianą swojej nazwy, za odpowiednią ceną. Rozważając, czy zgodzić się na ugodę, czy nie, RIM prawdopodobnie weźmie pod uwagę swoje ostatnie prawnicze starcie, które wymusiło zmianę nazwy nowego systemu operacyjnego z BBX na BlackBerry 10 w oczekiwaniu na ostateczną decyzję Sądu.

via cantechletter