[WIDEO] Mobilny punkt aktywny w BlackBerry 7.1

Avatar
Piotr Barycki
16.01.2012

Aktualizacja do BlackBerry OS 7.1 z pewnością nie przynosi wielu zmian, ale bez wątpienia zmiany, które zaszły, można określić mianem istotnych. Wśród nich znalazł się m.in Mobilny Punkt Aktywny (lub po prostu Mobilny Hotspot) – rozwiązanie, umożliwiające nam udostępniania internetu z telefonu innym urządzeniom za pośrednictwem WiFi.

Aktywacja Mobilnego Punktu Aktywnego jest oczywiście banalna i odbywa się tak samo jak uruchomienie WiFi, Bluetooth czy połączenia z siecią operatora, za pośrednictwem rozwijanego menu w górnej części ekranu głównego. Podczas pierwszego uruchomienia zostaniemy poproszeni jedynie o podanie hasła (domyślne szyfrowanie to WPA2 Personal, do wyboru również WEP, WPA/WPA2 oraz brak) i… to tyle – Mobilny Hotspot został już skonfigurowany (domyślna nazwa jest przyznawana automatycznie) i możemy podłączyć do niego maksymalnie pięć urządzeń.

Oczywiście nie zabrakło całej gamy opcji konfiguracyjnych, do których prawdopodobnie część z nas nigdy nie zaglądnie, choć w tym przypadku akurat warto – głównie ze względu na dostępny licznik danych wysłanych i odebranych za pomocą tego rozwiązania.

Oprócz tego możemy ustalić samodzielnie następujące parametry:

  • Blokada przyłączania się kolejnych urządzeń – dostęp do naszego hotspotu będą miały wyłącznie urządzenia podłączone do tej pory
  • Nazwa sieci (SSID)
  • Zabezpieczenie łącza
  • Hasło
  • Pasmo – 802.11g lub 802.11bg
  • Zezwolenie podłączonym urządzeniom na wymianę danych pomiędzy sobą
  • Licznik automatycznego wyłączania – Mobilny Punkt Aktywny zostanie wyłączony po określonym czasie bezczynności (brak podłączonych urządzeń). Zakres od „Nigdy” do 5 minut

Mobilny hotspot testowaliśmy na modelu BlackBerry 9810, na którym prędkość transmisji danych wynosiła od około 3,5 Mbps do 5 Mbps przy pobieraniu oraz od 0,5 Mbps do 1,5 Mbps przy wysyłaniu. Sieć Play, pełny zasięg 3G (4G?). Oczywiście wszystkie pobierane dane pobierane są poza pakietem/usługą BIS.

Warto przy tym pamiętać, że Mobilny Hotspot bardzo mocno obciąża baterię – w moim przypadku były to wyniki od około 10% do ponad 20% na godzinę.