QNX zapowiada zgodny z IEC 62304 system operacyjny dla producentów urządzeń medycznych

Avatar
Jakub Hajost
28.02.2012

Dziś otrzymaliśmy niewielki wgląd w to, co miał na myśli nowy CEO RIM, Thorsten Heins, kiedy mówił o wielkich możliwościach sprzedaży produktów na rynkach wertykalnych.

Podczas, gdy na Mobile World Congress, od jakiegoś czasu należący do Research In Motion QNX, pokazywał Porsche 911 Carrera wyładowane technologią QNX i BlackBerry (QNX Car 2), prawie niezauważone przeszło inna informacja prasowa.

Mowa w niej jest o tym, że QNX Software Systems Limited, lider wśród platform oprogramowania dla połączonych osadzonych systemów, rozszerza ofertę produktów i usług, by pomóc producentom urządzeń medycznych w zmniejszeniu wysiłków w trakcie budowania pomp infuzyjnych, urządzeń monitorowania pacjentów, systemów analizy krwi, maszyn do rezonansu magnetycznego, systemów do przeprowadzania operacji w asyście robotów i innych krytycznych pod względem bezpieczeństwa produktów, które muszą zostać zatwierdzone przez regulatorów.

Poszerzona oferta ma dostosować cykl życiowy systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS) QNX Neutrino, tak by był zgodny ze standardem Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (International Electrotechnical Commission – IEC) numer 62304. Firma oferuje również audyty na miejscu, sprawdzone w użyciu dane, kursy treningowe w projektowaniu systemów zależnych, oraz asystę w celu spełnienia wymogów standardu IEC 62304.

System operacyjny czasu rzeczywistego QNX Neutrino dla urządzeń medycznych jest zaplanowany do udostępnienia w drugim kwartale 2012. Usługi wymienione w informacji prasowej są dostępne już teraz.

W tym tygodniu, przy stoisku 5-134 na Embedded World w Norymberdze, QNX Software Systems zademonstruje system monitorowania pacjentów z funkcjonalnościami QNX Neutrino, graficzny interfejs użytkownika oparty na Qt framework, łączność z urządzeniami certyfikowanymi przez Continuę (ciśnieniomierz, waga, pulsoksymetr, itd…), oraz bezprzewodową łączność z tabletem BlackBerry PlayBook.

Ekspert QNX w dziedzinie aplikacji krytycznych pod względem bezpieczeństwa będzie do dyspozycji, by dyskutować o standardach branży medycznej takich, jak IEC 62304, IEC 61508 i ISO 26262, oraz by dzielić się doświadczeniami w certyfikacji urządzeń krytycznych pod względem bezpieczeństwa.

Sprzedaż na rynkach wertykalnych oznacza sprzedaż dedykowaną dla konkretnych branż. Jeśli trudno to sobie było wyobrazić wcześniej, po dzisiejszej informacji prasowej możecie mieć wgląd w to, jak specyficzne wymagania należy spełniać, aby tworzyć oprogramowanie dla branży medycznej. Dziś wiemy, że QNX tworzy precyzyjne rozwiązania również dla branży motoryzacyjnej. Wystarczy połączyć wysoce wykwalifikowane i wyspecjalizowane oprogramowanie z tabletem BlackBerry PlayBook, który również pracuje na systemie operacyjnym od QNX, a PlayBook stanie się bezkonkurencyjnym narzędziem w specjalistycznych branżach.

Słowa Thorstena Heinsa mogą teraz wyraźniej przemawiać do wielu osób. Kiedy rynek zastanawia się nad terminalami BlackBerry i przyszłością „producenta telefonów”, Research In Motion ma dużo bardziej ambitne plany związane z PlayBookiem i staje się dostawcą wyrafinowanego sprzętu i oprogramowania. Rynek widzi tablet jako poranną gazetę (przeglądanie internetu, filmy, zdjęcia), RIM widzi tablet, jako wyspecjalizowany komputer, narzędzie pracy w zaawansowanych technologicznie branżach. RIM z QNX tworzą oprogramowanie skierowane dla wysoko rozwiniętych i wymagających dziedzin, tak wyrafinowane, że jedynie PlayBook, ze względu na system QNX, będzie mógł je obsłużyć. Naszym zdaniem specjalistyczny tablet dla konkretnych branż jest mocną odpowiedzą na wszystkie tablety służące do wszystkiego, ale do niczego konkretnego.

źródło marketwatch