Jak pogodzić BlackBerry i Pocket?

Avatar
Piotr Barycki
19.04.2012

[Zrzut ekranu pochodzi oczywiście z komputera, nie BlackBerry]

Zapewne wiele osób natknęło się w ciągu ostatnich dni na informacje o zmianach, jakie zaszły w serwisie Read It Later, nowych aplikacjach dla różnych platform i zmianie nazwy na Pocket. Niestety oficjalnego programu na BlackBerry do tej pory nie doczekaliśmy się i prawdopodobnie na jego premierę będziemy musieli poczekać do momentu debiutu urządzeń z BlackBerry 10. Na szczęście istnieje prosta i darmowa metoda na pogodzenie naszego telefonu z tym naprawdę przydatnym w wielu sytuacjach serwisem.

Czym jest Pocket?

Jeśli ktoś nie miał do tej pory do czynienia z Read It Later, jest to (w skrócie) serwiso-usługa, umożliwiająca nam synchronizację artykułów, których z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie przeczytać na jednym urządzeniu, z innymi, np. telefonu z komputerem lub telefonu z tabletem. Dodatkowo, wszystkie artykuły wyświetlane są w formie ułatwiającej czytanie, tj. pozbawione wszystkich „przeszkadzajek” w postaci uprzykrzających życie reklam, kolorowych i błyszczących banerów czy nawet wszelkich innych treści nie będących dokładnie wiadomością, którą chcemy przeczytać.

Kiedy przyda nam się Pocket?

Sytuacji, w których może przydać nam się właśnie ten serwis jest praktycznie nieograniczona ilość, a biorąc pod uwagę niewielkie przeważnie rozmiary ekranów terminali BlackBerry, taka szybka synchronizacja artykułów do przeczytania „na później” jest praktycznie niezbędna (przynajmniej jeśli nie chcemy szybko stracić wzroku).

Stare (i darmowe) rozwiązania są zawsze najlepsze

W związku ze wspomnianym już nieco zbyt małym ekranem BB, bez problemu możemy porzucić próby odczytywania treści zapisanych w Pocket na naszym telefonie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie sobie możliwości łatwego przesyłania artykułów ze smartfona np. do przeglądarki komputera.

W tym celu, oprócz konta na http://getpocket.com, konieczny będzie jeden niewielki i (niestety) nie rozwijany już program addtoreadinglist, który choć ostatniej aktualizacji doczekał się jeszcze w 2010, bez problemów działa na większości nowych terminali pracujących nawet pod kontrolą OS 7.1. Strona autora znajduje się pod tym adresem, natomiast plik instalacyjny OTA znajduje się tutaj (otwieramy ten link w przeglądarce naszego telefonu).

Po instalacji dość szybko okazuje się, że program nie ma ani ikony, ani nawet żadnych ustawień, co oczywiście w niczym nie przeszkadza. Jego obecność możemy zaobserwować jedynie w przeglądarce systemowej, gdzie do rozwijanego menu dodana zostaje pozycja „add to reading list„. Po pierwszym wybraniu tej opcji zostaniemy poproszeni o podanie naszych danych (login i hasło) do konta w serwisie Pocket/Read It Later, które zostanie następnie zapisane w aplikacji, dzięki czemu nie będziemy musieli go już więcej wprowadzać.

Aby dodać artykuł do naszej listy wystarczy wywołać właśnie tę opcję z rozwijanego menu i podać tytuł, pod którym chcemy zapisać stronę na naszej liście*. To tyle – bez konieczności przesyłania sobie linków mailem czy innej synchronizacji, możemy odczytać artykuł w późniejszym czasie na naszym komputerze.

PS: Owszem, w AppWorld znajdują się aplikacje wyglądające nieco bardziej profesjonalnie niż addtoreadinglist, jednak albo są one płatne albo np. nie działają na OS 7.0/7.1, a atrl spisuje się na tyle dobrze, że nie warto płacić za inne rozwiązania.

Miłego czytania!

*) Co ciekawe, pomimo informacji podawanych przez autora, nie ma żadnego problemu z automatycznym pobieraniem tytułów.