BlackBerry 10 liderem w obsłudze HTML5

Avatar
Piotr Barycki
06.06.2012

Jeszcze do niedawna to przeglądarki z pełnoprawnych systemów komputerowych były wzorcem i punktem odniesienia przy porównywaniu wydajności czy zgodności przeglądarek mobilnych z najnowszymi technologiami webowymi. W najbliższym czasie sytuacja ta może jednak ulec wyraźnej zmianie, a przeglądanie internetu z poziomu naszych telefonów czy tabletów nie będzie już „prawie tak wygodne jak na komputerach”, tylko wręcz… wygodniejsze.

Wszystko to za sprawą nadchodzącego coraz większymi krokami BlackBery 10, którego projektanci najwyraźniej uznali, że pozycja lidera w klasyfikacji przeglądarek mobilnych nie jest w pełni satysfakcjonująca i po ostatnich poprawkach, według strony html5test, udoskonalona wersja przeglądarki nowego systemu operacyjnego RIM wyprzedziła nie tylko wszystkie obecne wydania przeglądarek komputerowych, ale nawet ich wydania deweloperskie (np. Chrome Canary).

Wynik na poziomie 447 punktów (+10 bonusowych) oznacza, że praktycznie wszystkie elementy stron stworzone z wykorzystaniem tej technologii będą w pełni obsługiwane na smartfonach i tabletach z logo RIM, a w przypadku niektórych przeglądarek (Opera 12, IE, etc), będą obsługiwane nawet lepiej niż na naszych komputerach stacjonarnych czy latopach.

Systemowe wsparcie dla technologii HTML5 będzie miało też ogromne znaczenie w przypadku aplikacji, pisanych z wykorzystaniem tej technologii (w przypadku BlackBerry – WebWorks). Również i w tym przypadku może się zdarzyć, że ten sam produkt, będzie działał o wiele lepiej właśnie na urządzeniach RIM.

Do premiery BlackBerry 10 w dalszym ciągu pozostało jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Kto wie, jakie zmiany w przeglądarce wprowadzą w tym czasie programiści RIM?