BlackBerry PlayBook OS 2.1 Beta – galeria i pierwsze wrażenia

Avatar
Piotr Barycki
01.06.2012

Choć od momentu udostępnienia najnowszego oprogramowania systemowego dla tabletu BlackBerry PlayBook w wersji Beta dla programistów minęło zaledwie kilka godzin, prawdopodobnie zainstalowała lub w najbliższym czasie zainstaluje go zdecydowana większość użytkowników. Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, albo jeszcze nie przekonali się do tego urządzenia produkcji RIM, poniżej znajduje się galeria zdjęć oraz krótki opis pierwszych wrażeń z nowego OS.

W skrócie można by po prostu stwierdzić, że Research In Motion zrealizował praktycznie wszystkie założenia i plany, które wcześniej zostały w mniej lub bardziej oficjalny sposób potwierdzone. W rezultacie otrzymujemy więc wyczekiwane rozwinięcie nowości z OS 2.0 – możliwość obsługi aplikacji natywnych PIM w trybie pionowym (kalendarz, kontakty, email, etc) oraz zaktualizowany odtwarzacz aplikacji z Androida, poprawiający stabilność, wydajność aplikacji, a także umożliwiający uruchomienie każdej z nich w nowym oknie.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza druga z nowości, pozwalająca praktycznie zapomnieć o fakcie, że uruchamiany przez nas program nie pochodzi wcale oryginalnie z PlayBook OS i stworzony został z myślą o systemie Google. Spodoba się to z całą pewnością użytkownikom, ale również i deweloperom, których aplikacje będą mogły od teraz być traktowane o wiele poważniej, a przy tym wzbogacone o możliwości płynące z udostępnienia nowych API – kamery oraz płatności wewnątrz aplikacji za pośrednictwem BlackBerry AppWorld.

Pozostałe zmiany są o wiele mniej widoczne dla zwykłego użytkownika, przynajmniej na krótką metę. W syntetycznych testach możemy wprawdzie potwierdzić wyraźnie zwiększoną zgodność z technologią HTML5 (393+10 zamiast 354+9), jednak nie mamy pewności, jak na chwilę obecną wynik ten przełoży się na przyjemność płynącą z codziennego korzystania z internetu.

Nie wiadomo niestety kiedy dla wszystkich użytkowników udostępniona zostanie wersja oficjalna. Możemy jednak zakładać, że będzie to miało miejsce jeszcze tego lata. RIM nie poinformował również, czy będzie to ostatnia wersja PlayBook OS przed aktualizacją do BlackBerry 10, czy też będziemy świadkami kolejnej odsłony obecnej edycji oprogramowania.

Nowy OS dostępny jest dla wszystkich, choć należy pamiętać o tym, że jest on oznaczony jako „beta” i jest przeznaczone głównie dla programistów, w związku z czym nie wszystko musi działać stabilnie.

Rejestracji urządzenia, w celu otrzymania nowego wydania BlackBerry PlayBook OS, można dokonać pod tym adresem.