CalcUS – Uniwersalne Wyszukiwanie… wyników!

Avatar
Piotr Barycki
08.06.2012

Wraz z systemem w wersji 6.0, terminale BlackBerry otrzymały potężne narzędzie – Universal Search. Wyszukiwanie wkroczyło na zupełnie nowe obszary, poza dotychczasowe ograniczenie wiadomości, kontaktów, kalendarza. Osoby nie mające styczności z systemami z serii 5.0 (i wcześniejszymi) mogą nawet nie wiedzieć w jakiej wygodzie żyją. Przeszukiwanie listy zainstalowanych aplikacji, App World, wpisów na Twitterze i Facebooku oraz w wielu innych serwisach z poziomu ekranu głownego stało się codziennością.

Wyszukiwanie to czasami za mało. Mając możliwość łatwego i szybkiego wprowadzenia danych, czasami chcielibyśmy zrobić z nimi coś więcej. Na przykład coś… obliczyć.

Kalkulator jest dostępny w praktycznie każdym telefonie komórkowym wyprodukowanym po roku 2000*. Mamy go zawsze przy sobie. Ale co z tego, jeżeli jest niewygodny? Musimy szukać jego ikonki, często ukrytej w jakimś folderze z aplikacjami, następnie wprowadzić działanie. A gdyby tak wykorzystać Universal Search…? Zdecydowana większość terminali BlackBerry posiada sprzętową klawiaturę, co sprawia, że wprowadzenie danych do systemowej wyszukiwarki nie wymaga żadnej dodatkowej akcji – wystarczy zacząć pisać na ekranie głównym.

Tutaj z pomocą przychodzi CalcUS – Calculator for Universal Search. Idea jest prosta: z poziomu ekranu głównego wprowadzamy działanie, spośród dostępnych silników wyszukiwania wybieramy CalcUS i dostajemy wynik podany na tacy. Proste! Jeżeli dodamy do tego obsługę kolejności wykonywania działań oraz grupowania wyrażeń przy użyciu nawiasów, otrzymujemy malutkie, ale niezwykle użyteczne narzędzie.

CalcUS nie zmusza nas do wprowadzania wyrażeń przy użyciu cyfr i operatorów – wpisywanie tych znaków (z wyjątkiem zera) wymagałoby od nas naciskania klawisza „alt”, co może wymagać niemal ekwilibrystycznych zdolności, jeżeli chcemy działanie wprowadzić jedną ręką. Tak więc zamiast „(7+4)*5” możemy wpisać „tzosyad” – wynik będzie ten sam. Nie musimy się też martwić, czy jesteśmy poprawnymi Polakami i jako znaku dzisiętnego używamy przecinka, czy czujemy się światowcami i wolimy kropkę – oba znaki zostaną poprawnie zinterpretowane. Lista dostępnych działań nie jest długa, ale powinna być wystarczająca w większości sytuacji z życia codziennego (o ile nie obliczamy kosztu zakupu pomidorów za pomocą całki…): +, -, *, /.

Poniższy film prezentuje działanie aplikacji:

To wygodne narzędzie, pozwalające na zaoszczędzenie wielu cennych sekund naszego życia, jest dostępne w BlackBerry App World i przy cenie 2,50 PLN nie powinno nadwyrężyć domowych budżetów.

W rezultacie, nie pozostaje nam chyba nic innego, niż pobrać aplikację!

*) Informacje wyssane z palca.