Co warto wiedzieć o BlackBerry 10 Dev Alpha?

Avatar
Piotr Barycki
25.06.2012

Już zaledwie nieco ponad tydzień dzieli (zapewne) większość uczestników BlackBerry 10 Jam w Warszawie od odebrania swojego prototypowego modelu BlackBerry, mającego służyć do testowania aplikacji pisanych z myślą o nowym systemie operacyjnym RIM.Co warto o nim wiedzieć, zanim zachłannie rzucimy się, na opakowanie?

To nie jest telefon

Technicznie (i teoretycznie) urządzenie posiada wprawdzie wszystkie niezbędne do bycia telefonem elementy – zaczynając od głośników, a kończąc na module HSPA, jednak w rzeczywistości z funkcji czysto telefonicznych nie da się i prawdopodobnie nigdy nie będzie dało się skorzystać. Nawet jeśli jednak funkcja ta zostanie odblokowana, bateria w tym modelu nie została przewidziana do zbyt długiej pracy poza źródłem zasilania. Jeśli więc planujecie korzystać z BlackBerry 10 Dev Alpha jako telefonu, to zdecydowanie nie jest najlepszy pomysł.

BB10DA oferuje za to możliwość łączenia się z internetem za pomocą GPRS/EDGE/HSPA i obsługuje karty microSIM, w związku z czym, jeśli planujemy testować nasze aplikacji przy tego rodzaju połączeniu, warto rozważyć zakup jednej z nich. Oprócz tego, do połączenia z siecią możemy wykorzystać Bluetooth i WiFi.

To będzie telefon

Nie powinniśmy jednak zakładać, że darmowe urządzenie w takiej formie jak na powyższym obrazku jest jedynym, co RIM chce zaoferować programistom. W momencie premiery BlackBerry 10, wszystkie urządzenia Dev Alpha zostaną zdalnie zablokowane i przestaną działać, a ich posiadacze otrzymają możliwość wymiany go na model pochodzący z limitowanej edycji, oczywiście całkowicie za darmo. Nie wiadomo jeszcze dokładnie jak przebiegać będzie ten proces i jakie będą warunki programu, ale prawdopodobnie jedynym wymogiem będzie zgłoszenie do AppWorld aplikacji dla nowego OS RIM. W ten sposób możemy jako pierwsi w Polsce wejść w posiadanie jakiegokolwiek telefonu z BlackBerry 10 (podobnie jak było w przypadku tabletu BlackBerry PlayBook).

Starajcie się więc w miarę możliwości nie zgubić ani telefonu, ani pudełka, ani niczego co znajdziecie w pudełku 🙂

Co w środku?

Pod maską BlackBerry 10 Dev Alpha odnajdziemy m.in.:

  • Ekran pojemnościowy 1280×768 HD LCD (356ppi) o przekątnej 4,2″
  • 16GB wbudowanej pamięci
  • Dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,4GHz (ten sam co w tablecie BlackBerry PlayBook, nieznacznie szybszy)
  • Przednią kamerę bez flash i AF oraz tylną, z Flash i AF
  • Czterozakresowy moduł HSPA
  • Wbudowaną, niewymienną baterię
  • Port microHDMI
  • Port microUSB
  • Port miniJack 3,5mm
  • Diodę powiadomień LED

Co z systemem?

Jeśli czytaliśmy już wcześniejsze informacje na temat BlackBerry 10 Dev Alpha, nie powinno być dla nas zbyt wielkim zaskoczeniem to, że pod względem ilości aplikacji systemowych, urządzenie to zdecydowanie nie powala na kolana. Do dyspozycji otrzymujemy jedynie część opcji systemowych oraz przeglądarkę i aparat. Poza tym wszystkie dodatki są zablokowane, choć mając chwilę czasu (około 1 minutę) można bez większych problemów zainstalować m.in. natywną aplikację do obsługi wiadomości z PlayBook OS czy kalendarz. Oczywiście na niewiele nam się to zda – odradzamy wszelkie próby korzystania z BlackBerry 10 Dev Alpha jako telefonu. Jeśli jednak znudzi nam się testowanie naszych aplikacji, możemy potestować te z PlayBook OS czy Androida – sposób instalacji jest dokładnie taki sam (np. DDPB).

Co z aktualizacjami?

Osoby, które na początku lipca odbiorą swoje modele testowe prawdopodobnie otrzymają je z wersją oprogramowania, z którego mieli możliwość korzystać już uczestnicy pierwszego BlackBerry 10 Jam, w Orlando. Research In Motion zapowiedział jednak, że wraz ze zbliżaniem się do premiery BlackBerry 10, BlackBerry 10 Dev Alpha również otrzymywać będzie kolejne aktualizacje, choć nie powinniśmy się spodziewać, że zapewnią jej pełną funkcjonalność finalnego produktu.

Dokładny harmonogram aktualizacji nie został podany do wiadomości – możemy jedynie domyślać się, że coś dużego będzie miało miejsce już bardzo niedługo.

Jak tworzyć aplikacje?

Praktycznie wszystko co jest nam tylko potrzebne odnajdziemy pod jednym wspólnym adresem – https://developer.blackberry.com/. Stamtąd właśnie pobrać możemy wszystkie niezbędne narzędzia, i poradniki, zaczynając od WebWorks, przez AIR aż po NDK i Cascades. Symulator BlackBerry 10 Dev Alpha znajduje się w tym miejscu.

Która wersja BlackBerry Desktop Software?

Wsparcie dla BlackBerry 10 Dev Alpja oferuje na razie jedynie najnowsze wydanie BlackBerry Desktop Software 7.1 dostępne w BlackBerry Beta Zone.

Do zobaczenia na Jam w Warszawie!