Czym jest Tryb Nocny i jak z niego korzystać?

Avatar
Piotr Barycki
12.06.2012

Często zdarza się niestety tak, że o wielu możliwościach naszych smartfonów nie wiemy (lub nie zwracamy na nie uwagi), dopóki nie wprowadzi ich konkurencja i nie ogłosi swoim wielkim odkryciem i sukcesem. Tak jest m.in. z tzw. Trybem Nocnym, wprowadzonym do BlackBerry OS już kilka wydań temu. Czym jest i jak z niego korzystać?

Możliwości

Możliwości oferowane przez Tryb Nocny są pozornie dość podstawowe, ale tylko od nas zależy, czy i w jakim stopniu je wykorzystamy. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Wyłączanie wszelkich powiadomień za pomocą diody LED
  • Wyłączenie modułów radiowych
  • Przyciemnienie (wygaszenie) ekranu
  • Automatyczna zmiana systemowego profilu dźwiękowego

We wszystkich powyższych przypadkach mechanizm działania jest oczywisty. Pierwszy z nich pozwoli nam na wyłącznie jakichkolwiek powiadomień za pomocą diody LED (uwzględniając również aplikacje firm trzecich), które mogłyby nas obudzić w nocy lub po prostu przeszkadzać. Drugi jest w pewnym sensie odpowiednikiem wyłączenia urządzenia, z zachowaniem jednak podstawowych funkcji smartfona (z wyjątkiem fonu). Aktywacja stałego wygaszenia ekranu spowoduje, że żadna aplikacja nie będzie w stanie wywołać jego podświetlenia.

Najciekawszą opcją jest jednak automatyczna zmiana profilu (co ciekawe, profile dźwiękowe nie występują we wszystkich konkurencyjnych systemach operacyjnych). Mniej wymagający użytkownicy mogą po prostu ustawić aktywowany automatycznie profil na „Wyciszony”, natomiast Ci, którzy wymagają nieco więcej, mogą utworzyć swój własny profil, uwzględniając np. kontakty, dla których aktywne ma być powiadomienie dźwiękowe, dla których nie, etc, etc.

Gdzie włączyć?

Tryb nocny może być aktywowany w dwóch przypadkach, w zależności od naszych ustawień:

  • Automatycznie, przy podłączeniu urządzenia do ładowania
  • Ręcznie, z poziomu ekranu aplikacji „Zegar” (Zegar – klawisz menu – Tryb nocny)

Odpowiednie opcje konfiguracyjne możemy odnaleźć w Zegar – klawisz menu – Opcje – Tryb nocny. Aby aktywować automatyczne uruchamianie Trybu Nocnego, należy w opcji „Podczas ładowania” wybrać „Włącz tryb nocny”.

Po aktywacji tej opcji dostępna stanie się kolejna, pozwalająca zdefiniować, w jakich godzinach po podłączeniu do ładowarki tryb ten będzie automatycznie uruchamiany. Pozwoli to np. uniknięcia sytuacji, w której telefon odłączy nas od świata podczas doładowywania go w pracy czy w samochodzie podczas powrotu do domu.