[FAQ] Formularz przy pobieraniu oprogramowania dla BlackBerry – czy warto się go bać?

Avatar
Piotr Barycki
22.06.2012

W większości przypadków, kiedy użytkownik decyduje się na własnoręczną aktualizację oprogramowania systemowego w swoim smartfonie BlackBerry, jednym z kroków prowadzących do pobrania odpowiedniego instalatora na nasz komputer jest wypełnienie dość groźnie wyglądającej ankiety (wyglądającej jak na powyższym zrzucie ekranu). W związku z jej poważnym wyglądem, często pojawiają się pytania dotyczące nawet tego, czy pobieranie nowego OS nie jest przypadkiem… płatne.

Oczywiście odpowiedź brzmi: jak najbardziej nie. Pobieranie oprogramowania systemowego dla jakiegokolwiek urządzenia BlackBerry (wliczając w to tablet) było, jest i będzie całkowicie darmowe i tak jest też w tym przypadku. Konieczność wypełnienia powyższego formularza jest raczej efektem braku aktualizacji tej podstrony od lat (kiedyś podobne logowania/weryfikacje trzeba było przeprowadzać również w innych częściach strony i standardowej niemal dla RIM zgody, jaką trzeba wyrazić w przypadku pobierania oprogramowania wszelkiej maści.

Research In Motion zaznacza przy tym, że (oprócz tego, że nie zostaniemy obciążeni żadnymi kosztami) nasze dane nie zostaną przekazane żadnym innym podmiotom, ani wykorzystane w celach marketingowych bez naszej zgody. Co ciekawe, nawet jeśli zaznaczymy (dwie ostatnie opcje formularza), że chcemy otrzymywać informacje o nowościach od RIM na nasz adres email, najprawdopodobniej… i tak ich nie otrzymamy (przynajmniej tak było w naszym przypadku).

Jeśli jednak nasze dane są na tyle tajne, że nie chcemy ich podawać nikomu, nic nie stoi na przeszkodzie aby posłużyć się innymi, choć z teoretycznego punktu widzenia nie będzie to zgodne z regulaminem strony, z której chcemy przecież pobrać oprogramowanie.

W skrócie: Pobieranie oprogramowania ze strony blackberry.com nie jest płatne, a nasze dane nie będą przetwarzane w sposób, którego byśmy nie chcieli.