Jak oszczędzać baterię w BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
21.06.2012

Telefony BlackBerry praktycznie od zawsze słynęły z doskonałych czasów pracy na pojedynczym ładowaniu i choć renomę tę udało się nadszarpnąć kilku modelom z BlackBerry 7, nieco drobnych zmian w ustawieniach systemu powinno pozwolić nam na zapewnienie sobie o wiele bardziej komfortowego czasu pracy niż domyślnie. Jak to zrobić? Bardzo łatwo:

 • Sprawdź wersję oprogramowania – najnowsze wersje oprogramowania systemowego BlackBerry najczęściej nie przynoszą gigantycznych różnic w funkcjonalności w obrębie tych samych wersji, jednak często poprawiają wiele błędów, w tym związanych z zapotrzebowaniem na energię. Warto więc sprawdzić naszą wersję oprogramowania (Opcje – Urządzenie – Informacje o wersjach urządzenia) i zerknąć na forum, czy przypadkiem w nowszych wersjach nie poprawiono zarządzania energią.
 • Odinstaluj wszystkie zbędne aplikacje – część z aplikacji, ze względu na bardzo głęboką integrację z systemem potrafi – nawet wtedy, gdy nie jest włączona – powodować spadek poziomu naładowania baterii. Jeśli z czegoś nie korzystasz i wiesz, że w przyszłości tego nie zrobisz – usuń to.
 • Restartuj telefon – Co jakiś czas, z różnych powodów (np. instalacja aktualizacji, odinstalowanie programu/kompozycji), telefon poprosi nas o zrestartowanie go. Warto go posłuchać, aby wszystkie moduły zostały odinstalowane/zainstalowane prawidłowo i nie powodowały spadku poziomu naładowania akumulatora.
 • EDGE = długi czas pracy – 3G gwarantuje nam oczywiście o wiele szybszy internet, kosztem jednak szybszego zużywania baterii, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na obszarze o niezbyt silnym zasięgu lub często się przemieszczamy. Jeśli chcemy zagwarantować sobie jak najdłuższy czas pracy na pojedynczym ładowaniu, powinniśmy zdecydowanie zacząć właśnie od włączenia trybu 2G (Zarządzanie połączeniami – Sieci i połączenia – Sieć telefonii komórkowej – Tryb sieciowy: 2G)
 • Włącz tryb oszczędzania baterii – wśród najciekawszych możliwości BlackBerry 7.1 znalazł się m.in. tryb oszczędzania baterii, który pozwala na zminimalizowanie zapotrzebowania telefonu na energię. Nie powinno nam zaszkodzić, jeśli będzie on włączony cały czas. Dokładny opis działania można odnaleźć w tym miejscu. (Opcje – Urządzenie – Tryb Oszczędzania Baterii).
 • Kontrolujmy aplikacje – niektóre z doinstalowywanych aplikacji (zwłaszcza komunikatorów i klientów sieci społecznościowych) mają ustawione automatyczne sprawdzanie nowych treści np. co 5 minut. Jeśli nie jest nam to potrzebne, wyłączmy to koniecznie lub przynajmniej zmniejszmy częstotliwość np. do 1-2 godzin. Przed instalacją nowego programu warto też sprawdzić w internecie opinie na jego temat – szczególnie niektóre komunikatory słyną z ogromnego zapotrzebowania na energię.
 • Zmniejsz podświetlenie ekranu – większość użytkowników prawdopodobnie nie zaobserwuje żadnej różnicy pomiędzy najwyższym a najniższym poziomem podświetlenia, natomiast na pewno zauważy różnicę pomiędzy generowanym przez nie poziomem zużycia baterii. Pomocne może okazać się także zmniejszenie czasu podświetlenia ekranu. (Opcje – Wyświetl – Ekran).
 • Rozsądnie zarządzaj WiFi – w niektórych sytuacjach WiFi może być zbawieniem dla naszej baterii, natomiast w niektórych może przyczynić się do jej wyczerpania. Włączone WiFi powinniśmy mieć przede wszystkim w sytuacjach, kiedy znajdujemy się niezbyt daleko od routera (np. w domu, w biurze), korzystamy dość sporo z internetu i mamy przy tym niezbyt stabilny/mocny zasięg sieci komórkowej. W momencie, kiedy wyjdziemy z otoczenia routera, WiFi powinniśmy raczej wyłączyć, głównie ze względu na fakt, że co jakiś czas urządzenie będzie wyszukiwać sieci znajdujących się w naszej okolicy, marnując tym samym baterię. Pomocne mogą okazać się programy, które włączają i wyłączają WiFi opierając się przy tym na lokalizacji stacji nadawczych GSM.
 • Cicha klawiatura i TrackPad – dźwięki klawiatury i TrackPada chyba jeszcze nikomu naprawdę się nie przydały, natomiast jeśli ktokolwiek aktywowałby tę opcję, prawdopodobnie zrobił to jedynie po to, aby denerwować swoich znajomych lub współpracowników. Pamiętajmy, że to również wpływa na zużycie baterii, dlatego przestajemy denerwować wszystkich dookoła i w Opcje – Pisanie i wprowadzanie – Klawiatura, wyłączamy dźwięk klawiszy.
 • Wyłącz zbędne moduły – oprócz WiFi i GSM, dla baterii zabójcze mogą okazać się także włączone moduły Bluetooth i GPS, które działające w tle mogą negatywnie wpłynąć na czas pracy. Starajmy się więc wyłączać je tak często, jak tylko możemy.
 • Sprawdź aplikacje działające w tle – wielozadaniowość, którą odnajdziemy w BlackBerry OS, pozwala na jednoczesne uruchomienie praktycznie dowolnej ilości aplikacji w tle, przy czym w zdecydowanej większości przypadków będą one dalej działać, a nie – jak w przypadku niektórych systemów – całkowicie zatrzymywać się do momentu wybudzenia. Jeśli chcemy zamknąć aplikację, powinniśmy upewnić się, że nie robimy tego za pomocą czerwonej słuchawki, a przez przycisk Menu, z rozwijanej listy wybierając „Zamknij”. Aplikacje działające w tle można wywołać przytrzymując dłużej przycisk Menu (OS 5.0+). Jeśli już musimy korzystać z aplikacji działających w tle (np. komunikatorów), upewnijmy się, że ich ilość jest jak najmniejsza).
 • Aktywne pokrowce Twoim przyjacielem – oryginalny, aktywny pokrowiec najczęściej nie jest zbyt wielkim wydatkiem, ale może zdecydowanie pomóc nam w walce ze zbyt szybkim zużywaniem się baterii. Dzięki niemu ekran natychmiast zostanie wygaszony, a profil może zostać zmieniony np. na samą wibrację lub ograniczyć powiadomienia jedynie do dźwięków.
 • Inteligentnie zarządzaj profilami – nie ma żadnego powodu, żeby nie pomóc sobie w oszczędzaniu baterii za pomocą profili powiadomień urządzenia. W niektórych przypadkach przecież nie jest potrzebna nam wibracja, a czasami nie musimy słyszeć, że nasz telefon dzwoni (bo mamy go i tak cały czas przy sobie). Nie zawsze konieczna jest również dioda LED, która nie musi przecież powiadamiać nas koniecznie o wszystkich wydarzeniach. Postarajmy się więc przygotować 3-4 profile, z których najczęściej będziemy korzystać i aktywujmy je w miarę potrzeb. Gwarantujemy, że te 15 minut poświęcone na ich konfigurację zwróci się w przyszłości z nawiązką.
 • Automatyczne włączanie/wyłączanie – opcja ta z całą pewnością może mieć największy wpływ na ostateczny czas pracy naszego urządzenia na pojedynczym ładowaniu. Jeśli bowiem zostanie ono automatycznie wyłączone pomiędzy np. godziną 01:00 a 6:00, zyskamy w ciągu dnia 5 godzin pracy na baterii. (Opcje – Urządzenie – Automatyczne włączanie/wyłączanie.
 • Korzystaj z Trybu Nocnego – jeśli mimo wszystko chcemy mieć w nocy dostęp do naszego telefonu, dobry wyborem może okazać się tzw. „Tryb nocny”, o którym więcej pisaliśmy w tym wpisie.
 • Ładuj baterię – baterię w naszym telefonie należy ładować tak często, jak to tylko możliwe i tak często, jak to tylko możliwe unikać jej pełnego rozładowywania. Jeśli mamy możliwość chociaż częściowego „nakarmienia” naszego telefonu – zróbmy to. Jeśli w pracy/domu telefon większość czasu spędza na biurku/półce, kupmy mu podstawkę ładująca i niech na niej stoi. W miarę możliwości korzystajmy też z ładowarek sieciowych, zamiast kabli USB.

A może Wy też macie swoje metody?