Programowanie dla BlackBerry – najmniejsza inwestycja, największy zysk?

Avatar
Piotr Barycki
21.06.2012

Choć praktycznie pod każdym względem mogłoby się wydawać, że w tworzeniu aplikacji dla BlackBerry OS – platformy w końcu powoli dobiegającej swojego kresu – nie ma żadnych pieniędzy, kolejne, przeprowadzone tym razem przez niezależny zespół analityków badania dowodzą, że rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Wyniki te pokazują bowiem, że przeciętnie stworzenie aplikacji dla BlackBerry OS nie tylko przynosi największe zyski (większe nawet niż na iOS), ale również… kosztuje najmniej.

W przypadku ankietowanych programistów, miesięcznie aplikacja przynosiła średnio 3853$ zysków, przy niższym o 200$ wyniku iOS, niższym o ponad 1000$ wyniku Androida i o ponad 2500$ rezultacie osiąganym średnio na platformie Windows Phone.

Do najwyższego zysku należy przy tym dodać najniższe koszta stworzenia aplikacji, które w przypadku ankietowanych wyniosły średnio około 15 000$ dla BlackBerry, 22 000$ dla Androida i prawie 30 000$ dla iOS.

Przy tym wszystkim należy pamiętać o dość ciekawej akcji, jaką już wkrótce planuje wdrożyć Research In Motion. Każdy programista, którego aplikacja otrzyma odpowiedni (bezpłatny) certyfikat jakości i przekroczy minimalną granicę zarobku (prawdopodobnie około 1000$), będzie miał zagwarantowane, że w ciągu roku zarobi na niej co najmniej 10 000$. W przypadku, kiedy jego zysk będzie mniejszy, producent BlackBerry prześle mu odpowiednią kwotę uzupełniającą na konto lub czekiem. Brzmi całkiem dobrze, zwłaszcza dla mniejszych programistów, którzy nie są jeszcze w pełni przekonani, że uda im się zarobić na ich pomyśle. Więksi natomiast bez wątpienia bez większych problemów przekroczą granicę 10 000$ o wiele prędzej niż w ciągu roku.

Oczywiście jednak nie wszystko wygląda tak różowo i Research In Motion w dalszym ciągu nie może spać spokojnie. Jego zadaniem będzie na chwilę obecną przede wszystkim przekonanie programistów (i tych tworzących już dla BlackBerry i tych nowych) do platformy, która na chwilę obecną ma (wliczając w to tablety) nieco ponad 1,5 miliona użytkowników. Jak na razie wydaje się, że wszystko zmierza w odpowiednim kierunku, choć ostateczną opinię będzie można wydać dopiero na kilka miesięcy po premierze BlackBerry 10, kiedy deweloperzy ostatecznie zadecydują, czy nowy system mobilny RIM ma żyć, czy też czeka go bardzo smutny koniec.

via: visionmobile