Tchnij nowe życie w stare BlackBerry!

Avatar
Piotr Barycki
27.06.2012

Obecnie znajdujemy się w dość nieciekawym momencie, jeśli chodzi o zakup nowego urządzenia BlackBerry. Z jednej strony terminale z BlackBerry 7.1 oferują całkiem sporą liczbę zmian i udogodnień w stosunku chociażby do wersji 6.0 czy 5.0, jednak zawsze warto przecież poczekać na to, co będzie mógł zaoferować nam BlackBerry 10. Jak więc zapewnić naszemu – zwłaszcza starszemu – telefonowi „nowe życie”, które ułatwi nam oczekiwanie na BB10 i ostateczne podjęcie decyzji?

WYDAJNOŚĆ

 

Usuń niepotrzebne śmieci

Z biegiem czasu nasze urządzenie staje się gigantycznym pamiętnikiem, przechowując w swojej pamięci wszystkie nasze działania od momentu zakupu – zdjęcia, filmy, muzykę, tysiące lub dziesiątki tysięcy wiadomości email i SMS, dokumenty, aplikacje i pozostałości aplikacji odinstalowanych. Każdy, kto dotarł do takiego momentu, prawdopodobnie doskonale wie, jak wygląda słynny zegarek informujący o lekkiej zadyszce systemu. Sytuacja ta ma miejsce zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń z niezbyt dużą ilością pamięci RAM.

Najlepsze rozwiązanie, aby zachować najważniejsze informacje, ale móc przy tym znów cieszyć się szybkim terminalem? Wykonanie kopii zapasowej za pomocą BlackBerry Desktop Software lub BlackBerry Protect (UWAGA: To rozwiązanie nie kopiuje m.in. plików multimedialnych!), wyczyszczenie całkowicie pamięci urządzenia z poziomu Desktop Software lub BBSAK a następnie selektywne przywrócenie jedynie najbardziej niezbędnych danych, takich jak np. książka adresowa. W ten sposób otrzymamy praktycznie nowy system, bez żadnych „śmieci” z poprzednich miesięcy użytkowania, przy zachowaniu niezbędnych numerów czy adresów.

Selektywnego przywracania z kopii zapasowej możemy dokonać przez Desktop Software z poziomu menu Urządzenie – Przywróć – Wybierz dane i ustawienia urządzenia.

Zaktualizuj oprogramowanie

Nowe oprogramowanie przeważnie nie jest wydawane jedynie po to, aby użytkownicy mogli cieszyć się z nowych numerków przy wersji OS, ale ma przede wszystkim na celu poprawienie stabilności, wydajności, optymalizację zużycia baterii czy połączenia z siecią operatora. Oczywiście, jeśli nasze obecne oprogramowanie nie sprawia nam problemów, nie musimy na siłę dokonywać aktualizacji, co jednak nie zmienia faktu, że jeśli możemy, to… dlaczego nie? Tym bardziej, że zawsze możemy bez problemu powrócić do poprzedniej wersji OS.

Instrukcja aktualizacji znajduje się chociażby w tym miejscu.

Zainstaluj tylko niezbędne składniki oprogramowania

Opcja dla nieco bardziej zaawansowanych, ale zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń (9700, 9000, etc) może okazać się zbawienna. Jedynym, czego potrzebujemy jest zainstalowany na komputerze najnowszy OS dla naszego telefonu oraz niewielka, ale prawdopodobnie dobrze większości znana, aplikacja BBSAK z funkcją Shrink-A-OS. Rozwiązanie to umożliwia wybranie elementów, które trafią na nasze urządzenie przy instalacji oprogramowania systemowego, a których normalnie nie możemy odznaczyć w trakcie instalacji lub usunąć. Moduły te obejmują m.in. dodatkowe tapety, dzwonki, i tak niewidoczne dla nas aplikacje, etc, a rezygnacja z nich pozwala zachować nawet do kilkudziesięciu megabajtów pamięci w naszym urządzeniu.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie ani wspierane, ani zalecane przez Research In Motion i wszystko co robicie za pomocą BBSAK, robicie na własną odpowiedzialność.

Instaluj tylko niezbędne aplikacje

Rada być może oczywista, ale jednak warto o niej mimo wszystko pamiętać. BlackBerry OS wprawdzie całkiem skutecznie zdaje się usuwać pozostałości odinstalowanych aplikacji firm trzecich, ale w ostatecznym rozrachunku konieczne będzie i tak pełne czyszczenie (patrz punkt pierwszy). Tylko od nas zależy, kiedy będziemy zmuszeni do dokonania tej operacji, więc postarajmy się, aby było to jak najpóźniej.

Wyciągaj baterię

Rozwiązanie usuwające 90% problemów BlackBerry nie zawodzi również w sytuacji, kiedy nasze starzejące BlackBerry zaczyna coraz częściej wyświetlać znienawidzony zegarek. Wyjęcie baterii powoduje wyczyszczenie często przepełniającej się pamięci podręcznej oraz ostateczne uwolnienie pamięci, która może „wyciekać” w trakcie użytkowania telefonu. Raz na kilka dni albo tygodni pozwólmy więc naszej baterii na opuszczenie swojego standardowego schronienia i odczekajmy kilka minut na ponowne włączenie się urządzenia.

Wyczyść pamięć podręczną

Proces ten możemy przeprowadzić na kilka sposobów: wyjęcie (fizyczne) baterii z telefonu, odczekanie około 30 sekund i włożenie jej ponownie, lub użycie programów, które zrestartują nasz terminal softwareowo, jak np. QuickPull, a nawet pozwolą na ustalenie okresów, w których terminal ma się resetować samoczynnie (np. w nocy, kiedy i tak z niego nie korzystamy. RIM wyposażył jednak nasze urządzenia również w dedykowane narzędzia do czyszczenia pamięci, dostępne w posty sposób z naszego BB.

Z menu głównego wybieramy „Opcje„, „Opcje bezpieczeństwa„, „Czyszczenie pamieci” (dla OS <5.0) lub „Opcje„, „Opcje bezpieczeństwa„, „Zaawansowane opcje zabezpieczeń„, „Czyszczenie pamięci” (dla OS 5.0) lub Opcje – Zabezpieczenia – Zaawansowane ustawienia zabezpieczeń – Czyszczenie pamięci (OS 6.0 i nowsze). Po ustawieniu opcji na „Włączone” mamy możliwość skonfigurowania przy jakich czynnościach i co jaki czas ma być czyszczona pamięć podręczna. Możemy również dokonać tego ręcznie poprzez kliknięcie przycisku menu i wybraniu „Wyczyść teraz„. Po kliknięciu na poszczególne elementy, możemy wybrać, które z nich mają być wyczyszczone.

Wyczyść EventLog

W celu łatwiejszego diagnozowania ewentualnych problemów, nasz terminal automatycznie rejestruje wszystkie wydarzenia do swojego Dziennika zdarzeń, którego rozmiar również może wpłynąć na zmniejszenie prędkości terminala. Wyczyszczenie tego elementu (poza wyciągnięciem baterii) jest możliwe za pomocą wpisania kombinacji ALT+LGLG w dowolnym miejscu naszego terminala. Okno, które uzyskamy w ten sposób będzie wyglądało następująco:

Teraz wystarczy już tylko wcisnąć przycisk menu i wybrać opcję „Wyczyść dziennik”.

Nie instaluj aplikacji do konserwacji systemu

Teoretycznie wszystkie aplikacje tworzone z myślą o konserwacji systemu (wszelkiego rodzaju Memory Booster, etc), tworzone są w dobrej wierze. W rzeczywistości jednak robią niewiele więcej, niż możemy uzyskać wykonując wybrane z powyższych czynności, zaoszczędzając przy tym najczęściej pieniądze, a praktycznie zawsze – miejsce w telefonie, które przecież aplikacja do konserwacji systemu też musi zajmować.

 

WYGLĄD

Zainstaluj kompozycję

BlackBerry AppWorld praktycznie pęka w szwach od wszelkiej maści lepszych i gorszych, płatnych i darmowych, konserwatywnych i nieco bardziej innowacyjnych kompozycji, które potrafią często niemal całkowicie odmienić wygląd naszego systemu. Wybór jest tak ogromny, że każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie – od lekko zmienionych ikonek systemowy, przez kompozycje imitujące BlackBerry 10, aż po „skórki”, sprawiające że nasz OS będzie wyglądał jak Android czy iOS.

Zobacz kompozycje w BlackBerry AppWorld.

Zmień tapetę

Może i banalne, ale często taka zmiana pozwoli nam znów cieszyć się naszym telefonem, a przynajmniej jego ekranem głównym. Nie musimy przy tym szukać specjalnie przygotowanych tapet – wystarczy poznać rozdzielczość naszego wyświetlacza i w najprostszym programie graficznym zmienić rozmiar obrazka a następnie np. mailem przesłać ją na nasze urządzenie.

Opcje „Dostępności”

Teoretycznie rozwiązanie stworzone dla ludzi mających problemy ze wzrokiem i potrzebujących większych lub bardziej kontrastujących ikon i pozostałych elementów systemowych.W praktyce może się jednak okazać całkiem miłym sposobem na niemal całkowitą modyfikację naszego menu, zarówno jeśli chodzi o ilość ikon/rzędów ikon, jak i ich rozmiar. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby dla zabawy ustawić sobie odwrócony kontrast barw w całym systemie (opcja dla naprawdę znudzonych).

Zmiany tych opcji można dokonać w menu „Opcje – Dostępność”

A jakie są Wasze sposoby na ponowne przywrócenie blasku Waszym starym terminalom?