webOS traci, zyskuje Research In Motion i BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
18.06.2012

[foto: bgr]

Dave Balmer, piastujący do niedawna funkcję Starszego Inżyniera ds. Oprogramowania w oddziale HP zajmującym się tworzeniem systemu operacyjnego webOS, oficjalnie potwierdził dziś na swoim prywatnym blogu przejście do Research In Motion.

Pracujący w HP od kilku lat Balmer zajmował się przede wszystkim dbaniem o jak najlepsze funkcjonowanie aplikacji pisanych w HTML5 w środowisku webOS, pomoc twórcom oraz tzw. „ewangelizację” programistów mających przygotowywać oprogramowanie dla tego systemu mobilnego. Wszyscy jednak doskonale wiemy, jak skończył webOS, staczając się szybko z pozycji lidera w obsłudze technologii webowych, do roli zacofanego naśladowcy.

W swoim wpisie Balmer stwierdza, że misję sprowadzenia technologii internetowych do urządzeń mobilnych o wiele lepiej realizuje Research In Motion, minimalizując tym samym prawdopodobieństwo poniesienia porażki, jaką poniósł webOS. W przeciwieństwie do HP, w systemie RIM obsługa HTML5, na którym w dużej mierze opiera się wiele podstawowych rozwiązań, jest najlepsza w branży – lepsza nawet niż w przypadku systemów stacjonarnych. RIM zadbał też o to, aby osoby wykorzystujące do tworzenia HTML5 miały możliwości takie same lub przynajmniej porównywalne z tymi, którzy zdecydują się na wybór innego języka programowania (C/C++, AIR, etc).

Były pracownik HP podkreśla jednak nie tylko wyjątkowość BlackBerry 10 od strony deweloperskiej, zaznaczając, że również jako użytkownik jest zachwycony obecnymi możliwościami tej platformy, nawet jeśli do jej wydania pozostało jeszcze kilka miesięcy. Jego zdaniem, BlackBerry 10 łączy wszystko co najlepsze w webOS, iOS czy nawet Windows Phone 7, dodając do tego niezwykłą ilość własnych, innowacyjnych rozwiązań, których brakuje konkurencji.

Miejmy nadzieję, że podobnie jak Dave Balmer myślą również programiści, których zadaniem będzie dostarczenie użytkownikom BlackBerry 10 jak największej ilości jak najlepszych aplikacji.

 

via: davebalmer.wordpress