BlackBerry 10 zaoferuje wsparcie dla kart pamięci?

Avatar
Piotr Barycki
24.07.2012

Karty pamięci nie cieszą się w ostatnich czasach zbyt dużą popularnością wśród producentów telefonów i tabletów, którzy często zapominają u umieszczeniu w swoich produktach odpowiednich złącz, zamiast tego racząc użytkownika niewymienną pamięcią o pojemności od kilku do kilkudziesięciu gigabajtów. Tak było również w przypadku tabletu BlackBerry PlayBook i prototypowego BlackBerry 10 Dev Alpha, jednak wiele wskazuje na to, że ostatecznie sytuacja może ulec wyraźnej zmianie.

Według serwisu BerryReview, wśród zmian wprowadzonych w ostatnich wydaniach SDK dla WebWorks, znalazło się – z wyraźnym zaznaczeniem, że chodzi właśnie o BlackBerry 10 – API do obsługi kart pamięci i plików na nich przechowywanych. Dzięki temu możemy przynajmniej po cichu liczyć,  że jeśli nawet nie pierwszy, to przynajmniej kolejne terminale z BB10 zaoferują nam możliwość rozszerzenia pamięci naszego urządzenia niezbyt wysokim kosztem. Najlepszymi kandydatami do spełnienia naszych marzeń mogą okazać się telefony z serii N, które według kilku niezależnych źródeł mają również posiadać wymienną baterię.

Jeśli domysły te znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości, jedynym, czym będziemy mogli się przejmować, będzie ewentualna obsługa nowszych technologicznie kart pamięci, pozwalających na przechowywanie ponad 32GB danych, co jest obecnie górną granicą w przypadku BlackBerry 7.1.

Wciąż otwarta zostaje również kwestia wsparcia dla urządzeń zewnętrznych podłączanych za pomocą USB. Jak udowodnili niezależni programiści, tablet BlackBerry PlayBook jest w stanie odczytać dane chociażby z dysków czy pamięci przenośnych flash, jednak do tej pory, nawet pomimo tego, że od premiery urządzenia minął ponad rok, RIM nie zdecydował się na wprowadzenie tego rozwiązania oficjalnie do swojego systemu.

Ciekawostką może być w tym kontekście fakt, że Research In Motion w ostatnich dniach zamieścił w sieci kilka ogłoszeń pracy dla osób posiadających doświadczenie właśnie w opracowywaniu i optymalizacji technologii powiązanych z USB oraz tworzeniu odpowiedniego oprogramowania i sterowników.