BlackBerry PlayBook 4G – premiera pod koniec miesiąca, cena 550$?

Avatar
Piotr Barycki
23.07.2012

Wszystko wskazuje na to, że kilkunastomiesięczne oczekiwanie na tablet BlackBerry PlayBook w wersji z modułem 3G+/4G można uznać za zakończone. Jeśli potwierdzą się najświeższe informacje, ostateczna data debiutu tego urządzenia przypadnie na sam koniec tego miesiąca, a zainteresowanym przyjdzie zapłacić za niego 550$.

Na takich warunkach urządzenie do swojej oferty wprowadzić ma jeden z kanadyjskich operatorów, którego od dłuższego czasu wiązano z tym produktem RIM – Bell. Sieć ta kilkukrotnie wykorzystała nawet wizerunek tabletu BlackBerry z modułem 4G w wybranych kampaniach reklamowych. Cena 549,95$ dotyczy urządzenie nie objętego żadnymi zniżkami i pozbawionego blokady simlock.

Data ta i cena dotyczy niestety wydania przeznaczonego na rynek Ameryki Północnej – nie wiadomo kiedy urządzenie trafi (w wersji 3G+) do Europy i jakich cen możemy się spodziewać. Bardzo jednak prawdopodobne, że będą one oscylować w okolicach nieco wyższych (o około 200zł), niż w przypadku początkowych cen pierwszego modelu, wyposażonego jedynie w moduł WiFi i Buetooth.

Dla przypomnienia: urządzenie wyposażone będzie w modem 4G lub 3G+ (w zależności rynku) i wsparty zostanie dodatkowo lepszym niż w oryginale procesorem (1,5GHz). Nowości zamyka moduł NFC, choć nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zostanie on wykorzystany i jakie zaoferuje nam możliwości. Początkowo tablet dostępny będzie wyłącznie w wersji z pamięcią flash o pojemności 32GB. W przyszłości mogą pojawić się również odmiany 64GB, jednak ewentualne istnienie do tej pory najtańszych – 16GB, wyklucza nawet sam Research In Motion.

Pozostałe parametry techniczne, w tym rozmiar i masa, pozostają całkowicie bez zmian. Jedyną wyraźną różnicą jest gniazdo micro-SIM, umieszczone w dolnej części tabletu. Co ciekawe, najwyraźniej aby zachować zewnętrzne wymiary, zmniejszeniu uległ akumulator tabletu, który zamiast 5300 mAh, liczy sobie obecnie zaledwie 4800 mAh.

Systemem, z którym zadebiutuje najnowszy produkt RIM, będzie BlackBerry 2.0(.1), jednak najprawdopodobniej w niedługim czasie jego posiadacze doczekają się aktualizacji do PlayBook OS 2.1. Pewna jest również aktualizacja do BlackBerry 10, która nastąpi jednak dopiero w przyszłym roku, niedługo po premierze pierwszych telefonów z tym systemem operacyjnym.

Tablet BlackBerry PlayBook 3G+ jest również aktywnie testowany przez niektórych polskich operatorów i istnieje prawdopodobieństwo, że pojawi się w ofertach naszych krajowych sieci, choć – jak to bywa w przypadku plotek – termin ewentualnej premiery w naszym kraju nie jest znany.

Według niedawnych informacji, nie jest to jedyny tablet, który RIM planuje w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy wprowadzić na rynek. W trzecim kwartale przyszłego roku do dwóch odmian 7-calowego urządzenia dołączyć powinien model 10″, z pamięcią flash o pojemności 128GB.

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że informacje dotyczące daty premiery i ceny są na chwilę obecną jedynie plotkami, które mogą się potwierdzić lub nie. Miejmy nadzieję, że jeśli chodzi o cenę, RIM zdecyduje się jednak na nieco bardziej przystępną wycenę swojego najnowszego produktu. Różnica prawie 400$ pomiędzy najtańszą wersją WiFi a 4G (brak wersji 16GB zwiększa tylko tę przepaść) zdecydowanie nie wygląda najlepiej i nie wiemy, czy ktokolwiek zdecyduje się dopłacić aż tyle za możliwość korzystania z internetu w ramach sieci operatora. Ewentualnej pomocy będzie można szukać jednak u operatorów, którzy są w stanie zamortyzować przynajmniej częściowo koszt zakupu, w zamian za podpisane wielomiesięcznej umowy.

via: mobilesyrup