BlackBerry Wireless Media Server – DLNA czy nie DLNA?

Avatar
Piotr Barycki
06.07.2012

W momencie premiery wydania OS 7.1, wprowadzającego m.in. możliwość bezprzewodowej transmisji danych z naszego telefonu na inne urządzenie za pośrednictwem sieci WiFi, zastanawialiśmy się, dlaczego Research In Motion nie chwali się tym głośno, a jedynie od czasu do czasu wspomina podczas konferencji (jak np. na Mobile World Congress). Odpowiedź jest dość prosta i sami musimy przyznać się przy tym do błędu – BlackBerry Wireless Media Server nie jest bowiem tym samym co DLNA.

Zgodnie z opublikowanym przez Research In Motion dokumentem, BlackBerry Wireless Media Server nie jest oparte na DLNA, a na uPNP i nie posiada niezbędnych certyfikatów zgodności z DLNA. Certyfikat taki mógłby być przyznany w sytuacji, w której terminale BlackBerry byłyby zgodne zarówno z uPNP, jak i DLNA, podczas gdy przez RIM wykorzystywane jest jedynie pierwsze z tych rozwiązań.

Na szczęście nie oznacza to, że nasze telefony nie będą działać z urządzeniami-odbiornikami (np. TV)  z certyfikatem DLNA (wiele z nich posiada wsparcie dla trybu uPNP-only), co wielokrotnie potwierdzili już ich użytkownicy. Główną wadą jest w tym momencie to, że uPNP jest z całą pewnością mniej rozpoznawalną i mniej medialną technologią niż DLNA.

Więcej informacji można odnaleźć pod tym adresem.