Czcionka z BlackBerry 10 w obecnych urządzeniach? Dlaczego nie!

Avatar
Piotr Barycki
27.07.2012

BlackBerry 10, jak niestety wiemy aż zbyt dobrze, nie zawita na żadne z obecnych urządzeń, których system operacyjny być może należy do najbardziej funkcjonalnych, ale raczej nie zdobyłby tytułu najpiękniejszego. Nowy OS od RIM zmieni i to, ale póki nie mamy nawet najmniejszej możliwości wejść w posiadanie telefonów pracujących pod jego kontrolą, pozostaje nam podejmowanie prób upodobnienia aktualnego BlackBerry OS do jego młodszego odpowiednika. Jedną z rzeczy, które możemy zrobić jest… zmiana czcionki na taką, która w jak największym stopniu będzie przypominać obowiązującą w BlackBerry 10.

Niestety na przeniesienie Slate Pro, bo taką czcionkę stosuje RIM i taka zalecana jest w aplikacjach, mamy niewielkie szanse, głównie ze względu na to, że jest to czcionka płatna i nikt nie będzie wydawał kilkudziesięciu dolarów tylko po to, żeby wiadomości w jego telefonie miały trochę inaczej zaokrąglone litery w tematach. Pozostaje więc znaleźć coś co przynajmniej nieco przypomina SP i będziemy mogli legalnie korzystać z tego bez ograniczeń. W naszym przypadku (za podpowiedzią uzyskaną na Twitterze) wybór padł na Myriad Pro Regular [jak się okazuje, ta czcionka też nie jest darmowa. Przepraszamy za wprowadzenie w błąd] Museo Sans lub FR Hopper 430, które po instalacji prezentują się niezwykle atrakcyjnie i przede wszystkim przejrzyście.

Co będzie nam potrzebne?

  • Terminal z BlackBerry OS 5.0 lub nowszym (7.0 dla naszego przykładu)
  • Darmowa aplikacja Font Control
  • Komputer z dostępem do internetu i przeglądarką (aby pobrać plik TTF) – możemy to zrobić również z poziomu telefonu, ale może to nie być aż tak wygodne.
  • Czcionka Museo Sans lub FR Hopper 430– dostępna za darmo w internecie. Pobrany plik będzie prawdopodobnie paczką .zip z wieloma plikami w formacie TTF. Wybieramy ten, który odpowiada nam najbardziej.

Niestety dla urządzeń starszych niż OS 7/7.1 niezbędne będzie wyszukiwanie innej czcionki z powodu ograniczenia rozmiaru pliku instalacyjnego czcionki do 90kB.

Jeśli mamy już wszystkie niezbędne elementy układanki (plik z czcionką i aplikację na telefonie), wystarczy przekopiować plik do pamięci naszego urządzenia lub po prostu przesłać go sobie mailem a następnie zapisać. Potem pozostaje nam już tylko z poziomu menu aplikacji Font Control wybrać odpowiedni plik instalacyjny i uruchomić menu urządzenia (Opcje – Wyświetlanie – Ekran – Rodzaj czcionek), aby zmienić czcionkę systemową na naszą nową, piękną, przynajmniej trochę podobną do tej z BlackBerry 10. Oczywiście efekt nie musi być wcale aż tak powalający, jak byśmy tego mogli oczekiwać, ale nawet taka mała zmiana potrafi tchnąć w nasz stary telefon nowe życie.

Musimy tylko pamiętać, że nie zawsze czcionka systemowa jest nadrzędna w stosunku do czcionki wybranej przez autora aplikacji, przez co czasem jej zmiana może spowodować niezbyt estetyczne „potworki”. W 95% przypadków wszystko będzie jednak tak, jak planowaliśmy 🙂

Miłych zabaw ze zmianą czcionek (niegroźne!) i dajcie znać, jeśli uda się Wam odnaleźć czcionkę, która jeszcze bardziej będzie przypominać Slate Pro!