Fairfax największym udziałowcem Research In Motion

Avatar
Piotr Barycki
23.07.2012

Zarządzany przez Prema Watsę, zasiadającego również w radzie RIM, Fairfax Financial Holdings Ltd., zwiększył dziś swoje udziały w Research In Motion do 10%, stając się tym samym największym znanym udziałowcem kanadyjskiego producenta smartfonów i tabletów BlackBerry.

Faifax rozpoczął gromadzenie akcji Research In Motion od września zeszłego roku, kiedy nabył 2,5% udziałów firmy, stopniowo zwiększając ich ilość do 5,12% w styczniu tego roku i 9,99% w chwili obecnej. Prem Watsa podkreślił, że całkowicie wierzy w wizję przyszłości firmy przedstawianą przed Thostena Heinsa, a obecny okres jest najlepszym, aby zdecydować się na zakup akcji firmy, która przechodząc aktualnie gigantyczną transformację, jest zdecydowanie niedowartościowana, jeśli chodzi o cenę akcji.

Niemal 80 milionów użytkowników, ponad 55 milionów osób aktywnie korzystających z komunikatora BlackBerry, porftolio patentowe, zaplecze technologiczne oraz ponad 2 miliardy dolarów w gotówcejest obecnie wyceniane na giełdzie na zaledwie około 3,6 miliarda dolarów, a za pojedynczą akcję musimy zapłacić niecałe 7$. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu za taką samą akcję musielibyśmy zapłacić ponad 70$, a w czasach świetności – niemal 150$. Nowy największy udziałowiec RIM nie wierzy jednak szczególnie w przejęcie całej firmy przez inną korporację, nawet pomimo tak niskiej ceny giełdowej. Decydując się na podwojenie naszych udziałów nie liczymy na zyski z ewentualnego przejęcia firmy – powiedział w wywiadzie dla The Globe&Mail – Nasz ruch można traktować jako inwestycję w potencjał BlackBerry 10.

Według Watsy, Research In Motion osiągnął lub przynajmniej bardzo zbliżył się do najniższego punktu w swojej giełdowej historii i już bardzo niedługo, przede wszystkim dzięki systemowi BlackBerry 10, powinien zacząć ponownie piąć się w górę, rozpoczynając budowanie prawdziwej wartości dla inwestorów. W poprzednich wywiadach jeden z dyrektorów RIM podkreślał jednak, że ostateczne efekty zmian, jakie trwają obecnie wewnątrz kanadyjskiego giganta, mogą być naprawdę widoczne dopiero po około 3-5 latach od ich rozpoczęcia.

Prem Watsa dołączył do zarządu Research In Motion w momencie, kiedy z funkcji CEO zrezygnowali założyciele firmy – Jim Balsiliie i Mike Lazaridis.

via: theglobeandmail