Jak korzystać z aplikacji BlackBerry News Feed?

Avatar
Piotr Barycki
31.07.2012

Kanały RSS, choć przez wielu uznawane za niemodne i nieefektywne, w dalszym ciągu cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w przypadku osób, które śledzą jednocześnie wiele portali internetowych i niekoniecznie zależy im na tym, aby wszystkie informacje docierały do nich natychmiast po ich publikacji. Właśnie w zarządzaniu i odczytywaniu informacji z takich źródeł może pomóc nam oficjalna aplikacja BlackBerry News Feed, dostępna od kilku dni oficjalnie również w Polsce. Jak z niej korzystać i jak w ogóle zacząć przygodę z kanałami RSS?

Zaczynamy!

Na samym początku nasza lista subskrypcji będzie z pewnością wyglądać nieco smutno, bo… pusto, przez co raczej na pewno nie przyniesie nam żadnych ciekawych informacji. Sposobów na jej zapełnienie jest jednak kilka, tak aby każdy odnalazł optymalne dla siebie rozwiązanie:

  • Ręczne dodawanie pojedynczych kanałów – wystarczy wcisnąć klawisz „Menu” i wybrać „Dodaj kanał internetowy”, a następnie wprowadzić adres strony, która nas interesuje (w najprostszej formie, np. bbnews.pl) lub hasło, które nas interesuje, np. blackberry. Po krótkim wyszukiwaniu wyświetlona zostanie lista wyników, na które wystarczy kliknąć, aby dodać je do naszej listy subskrypcji.
  • Import z czytnika Google – wystarczy wcisnąć klawisz „Menu” i wybrać „Dodaj kanał internetowy”, a następnie ponownie kliknąć „Menu” i wybrać opcję ” Zaimportuj subskrypcje z Google Reader” i zalogować się na nasze konto. Jedynym problemem jest w tym przypadku kwestia synchronizacji przeczytanych/nieprzeczytanych wiadomości pomiędzy telefonem a czytnikiem Google, która… nie występuje.
  • Import z czytnika Viigo – wystarczy wcisnąć klawisz „Menu” i wybrać „Dodaj kanał internetowy”, a następnie ponownie kliknąć „Menu” i wybrać opcję ” Zaimportuj subskrypcje Viigo” i zalogować się na nasze konto. Wszystkie subskrypcje zostaną przeniesione do nowej aplikacji, która jest… bezpośrednim następcą tego czytnika.

Niestety, co jest akurat dość dużym rozczarowaniem, kanały RSS dodane bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej naszego urządzenia nie są dodawane do aplikacji BlackBerry News Feed, a tylko do aplikacji Kanały Społecznościowe.

Zarządzanie listą i powiadomieniami

Oczywiście nie wszystkie kanały, jakie dodamy są najważniejsze – niektóre z czasem mogą nam się znudzić, a niektóre mają od samego początku najwyższy priorytet i chcielibyśmy otrzymywać odpowiednie powiadomienia w momencie, kiedy zaserwują np. nowy artykuł czy np. zdjęcie. Wszelkich zmian na liście naszych kanałów możemy dokonać w pierwszej zakładce, wybierając kanał, którego ustawienia chcemy zmienić i klikając przycisk menu. Do wyboru otrzymujemy m.in. następujące opcje:

  • Usuń kanał – pozwala nam na dobre pozbyć się niechcianych informacji, przy czym np. w przypadku importu z Google Readera, ewentualne zmiany nie zostaną odzwierciedlone w czytniku źródłowym.
  • Ustaw alarm – pozwala nam aktywować automatyczne powiadomienia w momencie nowego wpisu w danym kanale RSS. W analogiczny sposób można je wyłączyć.
  • Oznacz wszystkie kanały jako przeczytane – pozwala nam jednym kliknięciem usunąć informacje o wszystkich nowych wiadomościach z danego źródła.

Dokładny rodzaj powiadomienia (dźwięk, dioda, wibracja, etc) możemy skonfigurować w systemowych ustawieniach powiadomień, wybierając opcje Profile Dźwięków i Alarmów – Zmień dźwięki i alarmy – Dźwięki dla wybranego profilu – [profil, który chcemy zmienić] – Inne aplikacje – powiadomienia – BlackBerry News.

Nowe wpisy z wybranych przez nas kanałów mogą być wyświetlane również na liście głównej aplikacji „Wiadomości”. W tym celu należy w opcjach programu zaznaczyć opcję Integruj z aplikacją wiadomości na „Tak”.

Pobieranie nowych wpisów

Domyślnie nowe artykuły pobierane są dokładnie co dwie godziny, co zapewnia nam równowagę pomiędzy zużyciem baterii a opóźnieniem w dostarczaniu wiadomości na urządzenie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na pobieranie częstsze – nawet co 5 minut, lub rzadsze – nawet tylko „ręczne”.

Aby zmienić te ustawienia wystarczy uruchomić opcje aplikacji i zmienić parametry dla Automatyczna aktualizacja włączona oraz Interwał aktualizacji.

Podziel się!

Jeśli wiadomości, które do nas docierają okazują się ciekawe, być może dobrym rozwiązaniem byłoby przesłanie ich dalej, np. do naszych znajomych z Facebooka czy BBM. Potrzebne do tego będzie zaledwie kilka kliknięć – na otwartym artykule wciskamy przycisk menu, po czym wybieramy opcję „Prześlij jako” i decydujemy, z jakiego kanału chcemy tym razem skorzystać.

Czytaj wygodniej

Oczywiście telefon jest w tej chwili prawdopodobnie jednym z najczęściej wykorzystywanych do odczytywania wiadomości urządzeniem mobilnym, jednak nie da się zaprzeczyć, że czytanie na 2.44″, 2.8″, czy nawet 3,7″ nie jest tak wygodne, jak mogłoby być chociażby na 7″ oferowanych przez tablet BlackBerry PlayBook. Aplikacja BlackBerry News Feed w wydaniu wielkoekranowym nie jest dla nas wprawdzie jeszcze dostępna do pobrania[1. Przynajmniej oficjalnie], ale jeśli wejdziemy w jakiś sposób w jej posiadanie, wystarczy na tablecie posiadać BlackBerry ID przypisane do telefonu, na którym wcześniej zainstalowaliśmy i skonfigurowaliśmy program BlackBerry News Feed, aby korzystać na obydwu z nich z takich samych źródeł (wliczając w to synchronizację wiadomości).

Miłego czytania!