Jak korzystać z wbudowanego w BlackBerry czytnika kodów QR?

Avatar
Piotr Barycki
06.07.2012

Terminale wyposażone w system operacyjny BlackBerry 7.0 i 7.1 mogą w większości pochwalić się zestawem standardowych modułów łączności (3G, WiFi, BT, etc), rozszerzonym o NFC oraz towarzyszącą mu aplikację „Tagi Inteligentne” (BlackBerry Smart Tag), umożliwiającą m.in. odczytywanie i zapisywanie odpowiednio przygotowanych znaczników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że program ten ma drugą, o wiele bardziej „klasyczną” funkcję.

„Tagi Inteligentne” pozwalają bowiem również odczytywać standardowe, dwuwymiarowe kody kreskowe, stosowane obecnie m.in. w gazetach, na reklamach czy nawet na stronach internetowych i które prawdopodobnie będą jeszcze przez pewien czas dość popularne. Aby móc je odszyfrować, nie instalując do tego dodatkowych aplikacji z AppWorld, zajmujących cenną pamięć naszego urządzenia, wystarczy:

  • Odnaleźć w menu naszego urządzenia aplikację „Tagi Inteligentne”
  • Wcisnąć przycisk Menu
  • Wybrać opcję”Skanuj kod kreskowy”

Potem wystarczy już tylko namierzyć kod kreskowy (QR), który chcemy już odczytać – operacja powinna przebiegać bez najmniejszych problemów nawet na urządzeniach, które nie posiadają automatycznej regulacji ostrości (AF).

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wszystkie zeskanowane w ten sposób kody są zapisywane na jednej liście i możemy uzyskać do nich dostęp w późniejszym czasie lub nawet zapisać je na odpowiednio przygotowanych znacznikach NFC.

Uwaga: Aplikacja „Tagi Inteligentne” dostępna jest wyłącznie dla urządzeń wyposażonych w moduł NFC.