Jak powinny wyglądać (i jak będą wyglądać) aplikacje dla BlackBerry 10?

Avatar
Piotr Barycki
20.07.2012

Do premiery BlackBerry 10 i pierwszych terminali z tym systemem pozostało jeszcze wprawdzie sporo czasu, ale w sieci nie brakuje miejsc, w których możemy podejrzeć przynajmniej niewielki fragment finalnego obrazu. Jednym z nich jest chociażby oficjalna strona RIM dla programistów, zawierająca porady, wskazówki i przykłady związane z zalecanym wyglądem aplikacji na najnowszego systemu operacyjnego kanadyjskiej firmy.

Wśród wskazówek możemy odnaleźć nie tylko grafiki, ale również kilka interesujących faktów na temat BlackBerry 10:

  • Możliwość pełnej integracji naszej aplikacji z innymi aplikacjami systemowymi (your application can integrate with BBM, the phone, or text messaging)
  • System będzie automatycznie dostosowywał się do potrzeb użytkownika, wyświetlając np. odpowiednie treści w przypadku, gdy często z nich korzystamy (Usually the phone displays phone numbers only. But if you frequently email someone, the option to send an email displays in the phone application)
  • Slate Pro jest domyślną i preferowaną czcionką w przypadku aplikacji dla BlackBerry 10 i całego systemu (Slate Pro is the preferred font for the BlackBerry 10 Dev Alpha)
  • Mottem przewodnim ma być hasło „Życie zaczyna się po 60… FPS” – aplikacje mają być tak płynne, jak tylko się da
  • Na razie podano charakterystykę wyłącznie dla jednego ekranu (seria L) – 1280 x 768, 15:9, PPI 356

Oczywiście należy pamiętać o tym, że wszystkie wskazówki zawarte w tzw. UI Guidelines, to w mniejszym lub większym stopniu… wskazówki i z całą pewnością nie będzie tak, że każda aplikacja może wyglądać nieco inaczej. Z pewnością jest to jednak gigantyczny krok do przodu w porównaniu z obecnym UI aplikacji dla poprzednich wersji BlackBerry OS.

Miłego oglądania (dla użytkowników) i miłej lektury (dla programistów)!