Jak skonfigurować i jak korzystać z Uniwersalnego Wyszukiwania?

Avatar
Piotr Barycki
24.07.2012

Uniwersalne Wyszukiwanie, wprowadzone wraz z premierą pierwszych urządzeń z BlackBerry 6.0 i od tego czasu stopniowo rozwijane, stało się (lub przynajmniej powinno się stać) dla wielu osób jedną z głównych motywacji do zmiany swojego starego urządzenia na nowsze. Jeśli już jednak jesteśmy w jego posiadaniu lub niedługo dotrze do nas wymarzony telefon, warto uważniej przyjrzeć się tej opcji, aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał.

Jak aktywować?

Domyślnie funkcja Uniwersalnego Wybierania jest włączona i aby ją wywołać, należy rozpocząć po prostu wpisywanie określonego tekstu bezpośrednio na ekranie głównym lub wybrać przycisk z lupą w prawym górnym rogu ekranu głównego, tuż pod belką zasięgu i daty. Teoretycznie drugie z tych rozwiązań byłoby w przypadku większości modeli zbędne, jednak jego obecność uzasadniona jest możliwością wyłączenia UW z poziomu ekranu głównego i przypisania klawiszom innych funkcji.

Aby wyłączyć UW z ekranu głównego należy:

  • Na ekranie głównym wcisnąć przycisk „Menu”
  • Z rozwijanego menu wybrać „Opcje”
  • W pierwszej zakładce – „Uruchom wpisując” zmienić „Wyszukiwanie ogólne” na „Skróty aplikacji”

W ten sposób klawiatura na ekranie głównym będzie funkcjonować tak samo, jak w starszych modelach BlackBerry, a dostęp do Uniwersalnego Wyszukiwania możemy uzyskać klikając na odpowiednią ikonę.

Uniwersalne Wyszukiwanie jest również dostępne w szeregu aplikacji systemowych i zewnętrznych w dwóch formach:

  • Wewnątrz aplikacji – np. w aplikacji „Wiadomości” należy wcisnąć klawisz „S” aby rozpocząć przeszukiwanie naszej skrzynki
  • Zewnętrzna integracja z Uniwersalnym Wyszukiwaniem – o czym później

Usuń niepotrzebne źródła

Domyślnie w procesie wyszukiwania z wykorzystaniem UW udział bierze kilkadziesiąt (!) systemowych i zewnętrznych aplikacji, co często potrafi niekorzystnie wpłynąć na jego wyniki – czasem wręcz w takich sytuacjach przydałoby się Uniwersalne Wyszukiwanie dla Uniwersalnego Wyszukiwania. Na szczęście większość z nas po pewnym czasie jest w stanie bez większych problemów określić z jakich aplikacji najczęściej korzysta, gdzie doskonale wie, co się znajduje, a gdzie przyda mu się UW. Aby usunąć niepotrzebne silniki wyszukiwania należy:

  • Uruchomić Uniwersalne Wyszukiwanie
  • Wcisnąć klawisz „Menu”
  • Wybrać „Opcje wyszukiwania”
  • Wybrać z zakładki „Źródła danych” jedynie te, które naprawdę są nam potrzebne

W tym samym miejscu możemy również wybrać, czy chcemy, aby po aktywacji UW wyświetlała się historia ostatnich wyszukiwań oraz czy mają być wyświetlane tzw. „sugestie z sieci” oparte o przygotowaną przez Microsoft wyszukiwarkę Bing. Niestety, o ile odpowiednich zmian da się dokonać w samej przeglądarce, o tyle w mechanizmie UW już nie. Na szczęście Bing można wyłączyć w podanych powyżej opcjach, a niewielka ikonka Google zawsze pojawia się w odpowiednim miejscu.

Usuwanie historii wyszukiwania może okazać się przydatne w momencie, w którym całe rozwiązanie wyraźnie zwalnia i działa gorzej/wolniej niż na początku.

Dodaj własne

Sposobów na dodanie dodatkowych źródeł dla wyszukiwarki jest co najmniej kilka. Najprostszym z nich jest zainstalowanie aplikacji, której twórcy zdecydowali się na uwzględnienie takiego rozwiązania. Mechanizmy wykorzystania UW są w zależności od aplikacji bardzo różne – od wyszukiwania wpisów w serwisie Twitter, po wyszukiwanie lokalizacji na mapie czy wyszukiwanie filmów na YT. Wszystko zależy tylko od tego, co wymyślił sobie programista.

Wśród aplikacji wspierających UW należy wymienić m.in. SocialScope, Web Toolbar, CalcUS czy Super Search. Oczywiście aplikacji jest o wiele więcej, choć niestety nie wszystkie chwalą się takim dodatkiem. Należy więc od czasu do czasu zerknąć na źródła dostępne w ustawieniach UW i zaznaczyć/odznaczyć odpowiednie opcje (domyślnie są zawsze włączone).

Dostęp do konfiguracji zewnętrznych aplikacji korzystających z Uniwersalnego Wyszukiwania możemy uzyskać w ten sam sposób, co do aplikacji systemowych, tyle że trzeba przewinąć ekran nieco niżej.