Jaką kartę pamięci kupić dla naszego BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
27.07.2012

Zakup karty pamięci dla naszego urządzenia, podobnie jak i większości tego typu dodatków, wcale nie jest zadaniem łatwym. Do wyboru mamy różne wersje, nie tylko jeśli chodzi o pojemność, ale również prędkość zapisu/odczytu, markę, adaptery, etc, etc. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze karty i jak dobrać ją tak, abyśmy byli na pewno zadowoleni?

Co możemy przechowywać na karcie?

W przypadku dotychczasowych wydań BlackBerry OS na karcie pamięci nie możemy przechowywać właściwie tylko jednego – aplikacji. W tej kwestii jesteśmy skazani na wbudowaną pamięć urządzenia (maksymalnie 768MB). Aplikacje mogą natomiast przechowywać na karcie pamięci swoje dodatkowe zasoby, dzięki czemu ich rozmiar, wraz z pobieraniem np. dodatkowych grafik czy informacji, nie będzie rósł w obrębie mocno ograniczonej pamięci telefonu, a znajdzie swoje miejsce na o wiele bardziej obszernej karcie. Warto jednak pamiętać, że taki mechanizm w przypadku bardziej zaawansowanych aplikacji zadziała jedynie w przypadku nowszych wersji oprogramowania systemowego BlackBerry.

Niezależnie od wersji OS możemy jednak zapełnić naszą kartę dokumentami, zdjęciami, filmami, muzyką, teledyskami i innymi plikami, odczytywanymi lub nie odczytywanymi przez BlackBerry OS (telefon może nam przecież służyć jako pendrive).

Jaki rodzaj (rozmiar)?

Jeśli chodzi o rozmiar fizyczny, to szukamy „małych kart SD”, czyli po prostu microSD. Ewentualnym bonusem przy zakupie może być adapter do standardowego formatu SD, który pozwoli nam na korzystanie z karty nie tylko w telefonie, ale również w aparatach czy np. komputerowych czytnikach kart.

Jaka maksymalna pojemność?

Jeśli nasz telefon ma mniej niż około 4-5 lat, praktycznie nie musimy się szczególnie martwić o maksymalną pojemność karty, ponieważ bez żadnych problemów zaakceptowane i w pełni obsłużone zostaną wszystkie karty micro-SDHC, o pojemności do 32GB, które obecnie możemy zakupić. Pełna tabela zgodności prezentuje się następująco:

  • System 4.2.0 – 2 GB
  • System 4.2.1 – 4 GB
  • System 4.2.2 – 4 GB
  • System 4.3.0 – 8 GB
  • System 4.5.0. – 8 GB
  • System 4.5.0.88 – 16 GB
  • System 4.6 i wyższe – 32 GB

Niestety 32GB jest maksymalną górną granicą pojemności, którą są w stanie odczytać wszystkie dostępne obecnie na rynku terminale BlackBerry. Powinniśmy więc unikać kart nowej generacji – SDXC o pojemności 64GB i większej, ponieważ wydamy na nie sporo pieniędzy, a nie będziemy mieli szansy z nich skorzystać.

Jaką pojemność należy wybrać? To już zależy tylko i wyłącznie od Was. Jak wiadomo, im więcej tym lepiej i dobrze jest mieć trochę więcej, niż faktycznie potrzebujemy, niż potem borykać się z brakiem miejsca i rozważać zakup kolejnej karty.

Jaka prędkość?

Karty microSD dzielą się oczywiście na lepsze (szybsze) i gorsze (wolniejsze), ale – nie wdając się przy tym nawet w dokładną analizę – można spokojnie stwierdzić, że niezależnie od tego, którą z tzw. „klas” (2,4,6,10) wybierzemy dla naszego telefonu, i tak będziemy zadowoleni. Terminale BlackBerry nie wykonują bowiem praktycznie żadnej operacji, która wymaga niezwykle szybkiego zapisu na karcie i nawet w przypadku nagrywania wideo w rozdzielczości HD 720p, dobrze spisze się tańsza karta.

Jedyną wyraźną różnicę możemy odczuć podczas kopiowania dużych plików lub dużej ilości plików, co może w przypadku kart niższych klas potrwać odpowiednio dłużej. Jeśli więc chcemy korzystać z naszego telefonu również w formie pendrive (lub np. wkładać kartę np. do kamery FullHD), warto rozważyć zakup jednej z wyższych klas. W przeciwnym przypadku – nie ma po co (i za co) przepłacać.

Taniej czy drożej?

Oczywiście na samym końcu, po dobraniu odpowiednich parametrów, pozostaje jeszcze wybór producenta – droższego, ale godnego zaufania lub tańszego, ale niezbyt znanego. Oczywiście różnice w cenach występują z konkretnych powodów, związanych również z jakością i gwarancją, ale nie powinniśmy też specjalnie przesadzać i decydować się zawsze na karty najdroższe. Kilkuletnia gwarancja, w miarę rozpoznawalny producent, kilka opinii na forach internetowych powinny nam wystarczyć do podjęcia decyzji, zwłaszcza przy obecnych kosztach zakupu karty, oscylujących w granicach kilkudziesięciu złotych. Jeśli do tego wstrzymamy się od kupowania kart naj-najtańszych (utrata danych może być bardzo nieprzyjemna), możemy mieć właściwie pewność, że i tak prędzej kartę zgubimy, niż ulegnie ona uszkodzeniu…

Miłych zakupów!