Niech gra muzyka – jak korzystać z 7digital Music Store

Avatar
Piotr Barycki
19.07.2012

BlackBerry, wbrew wszelki stereotypom i temu, że faktycznie w większości przypadków doskonale nadaje się do pracy, oferuje nam również cały szereg możliwości związanych z ogólnie pojętą rozrywką, niezależnie od tego, czy chodzi o gry (szczególnie tablet BlackBerry PlayBook), czy chociażby muzykę. Do naszej dyspozycji oddano już (lub oddane zostaną w najbliższej przyszłości) takie aplikacje jak BBM Music (wciąż niestety niedostępny w Polsce), radio internetowe tuba.fm, czy tytułowy sklep 7digital, oferujący praktycznie kompletny muzyczny ekosystem, rozpoczynający się na stronie internetowej, przez komputery PC i smartfony BlackBerry, a kończący na tablecie BlackBerry PlayBook. Jak więc zacząć swoją przygodę w muzycznym świecie BlackBerry?

Instalacja

 • Instalujemy aplikację poprzez wyszukanie jej nazwy w BlackBerry AppWorld i wybranie odpowiedniego wyniku
 • Wybieramy przy pierwszym uruchomieniu „Reszta Europy” (Rest of Europe)
 • Czytamy uważnie i akceptujemy warunki korzystania z serwisu
 • Potwierdzamy nasze wybory

Nawigacja po aplikacji

Trzeba przyznać, że twórcy mobilnej wersji 7digital dość oryginalnie podeszli do kwestii nawigacji wewnątrz swojego produktu, dzięki czemu oprócz klasycznego menu, wywoływanego poprzez wciśnięcie klawisza „Menu”, uruchamianie innych okien odbywa się dzięki muśnięciom TrackPada w prawo lub w lewo. Co ciekawe, taka sama operacja może być wykonana poprzez naciśnięcie prawego lub lewego przycisku funkcyjnego, umieszczonego z boku urządzenia. W takich przypadkach ich funkcja systemowa jest nadpisywana.

W ten sposób po lewej stronie otrzymujemy dostęp do następujących opcji:

 • Przeglądaj – Umożliwia przeglądanie i wyszukiwanie artystów lub albumów według określonych słów lub gatunków muzycznych
 • Nowa muzyka – Umożliwia dostęp do najnowszych pozycji w sklepie 7digital, z możliwością wyszukiwania według określonych słów lub gatunków muzycznych
 • Rankingi – Umożliwia dostęp do listy 20 najpopularniejszych albumów, utworów lub najpopularniejszych utworów roku
 • Szafka – Opcja dostępna dopiero po zalogowaniu, umożliwia dostęp do naszych zbiorów muzycznych
 • Wyszukiwanie – Umożliwia szybkie wyszukiwanie według nazwy artysty, albumu lub piosenki

Prawa strona może nam zaoferować natomiast następujące opcje:

 • Przeglądaj – ta sama funkcja, co w poprzednim przypadku
 • Losowanie – Pozwala na losowanie wszystkich utworów zgromadzonych w pamięci urządzenia oraz zgromadzonych na naszym koncie (Import muzyki odbywa się automatycznie przy pierwszym uruchomieniu tej opcji lub z poziomu menu wywoływanego przez wciśnięcie klawisza)
 • Najczęściej odtwarzane – Tworzy listę najczęściej odtwarzanych utworów muzycznych z naszej biblioteki (Import muzyki odbywa się automatycznie przy pierwszym uruchomieniu tej opcji lub z poziomu menu wywoływanego przez wciśnięcie klawisza)
 • Listy odtwarzania – Umożliwia odtwarzanie lub zarządzanie (tworzenie automatycznych lub skonfigurowanych przez użytkownika) listami odtwarzania
 • Wyszukiwanie – ta sama funkcja, co w poprzednim przypadku

Oczywiście nie zabrakło wspomnianego już wcześniej standardowego menu BlackBerry, które jednak w tym przypadku nie oferuje nam zbyt wielu funkcji. Wśród nich odnajdziemy jednak tak przydatne jak m.in. integracja naszego konta 7digital z kontem serwisu last.fm, wyłączanie/wyłączanie menu przez wciśnięcie klawiszy bocznych/użycie TrackPada oraz metody pobierania danych (domyślnie włączone WiFi).

Rejestracja i logowanie

Niestety, jak to bywa przeważnie w internecie (i nie tylko) nie ma nic za darmo i nic bez logowania. Aby skorzystać z pełni możliwości serwisu musimy założyć konto w portalu 7digital, co jest możliwe albo poprzez stronę internetową albo przez wywołanie dowolnej zakładki z opcji „My Locker” (Szafka) z menu programu.

W drugim z tych przypadków wystarczy wprowadzić na początek adres email, hasło oraz powtórzyć nasze hasło. Od tego momentu otrzymamy dostęp do ponad 14 milionów oferowanych przez 7digital utworów.

Płatności

Tak jak już wspomnieliśmy, nic za darmo (a przynajmniej zbyt dużo) nie dostaniemy, w związku z czym dobrze jest przygotować naszą kartę kredytową czy cokolwiek, czym zamierzamy zapłacić za pobierane przez nas utwory.

Wszystkie zakupione przez nas utwory znajdą się natychmiast w urządzeniu (jeśli wybierzemy taką opcję – należy wtedy uważać na koszty związane z transmisją danych) lub po ręcznym odświeżeniu naszej „Szafki”. Warto przy tym zaopatrzyć się w pojemną kartę pamięci, o ile oczywiście planujemy budowę obszerniejszej kolekcji.

Mimo wszystko trzeba jednak przyznać, że ceny w większości przypadków są całkiem atrakcyjne, a niektóre promocje po prostu nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie.

Co jeszcze?

Oprócz integracji ze scrobblingiem last.fm, zasoby sklepu 7digital służą również jako źródło dla zakupów w aplikacji Shazam, dzięki czemu możemy bezpośrednio za pomocą telefonu odsłuchać rozpoznać interesujący nas utwór, zakupić go i od razu dodać do naszej biblioteki muzycznej na smartfonie, tablecie i innych urządzeniach.

Uwagi i ograniczenia

Należy pamiętać, że dowolną zakupioną piosenkę możemy pobrać na różne urządzenia jedynie 5 razy. W niektórych przypadkach może to być aż za dużo, ale warto pamiętać o tym chociażby dokonując pełnego czyszczenia urządzenia czy czyszczenia karty multimedialnej.

Takie rozwiązanie pomaga jednak skorzystać z raz zakupionych przez nas utworów chociażby na tablecie BlackBerry PlayBook, dla którego również udostępniono oficjalną aplikację 7digital.

Nie można zapomnieć także o fakcie, że transmisja danych wynikająca z pobierania zakupionych utworów może narazić nas na dodatkowe koszty, jeśli nie posiadamy odpowiednio dużego dodatkowego pakietu danych.

Miłego słuchania!