Projekt telefonu, który nigdy nie powstanie – BlackBerry z Windows Phone

Avatar
Piotr Barycki
12.07.2012

Plotki, zgodnie z którymi dłonie Microsoftu i jego szefów miałby zaciskać się coraz ciaśniej wokół Research In Motion, pobudziły najwyraźniej nie tylko analityków i udziałowców, ale i grafików z YankoDesign, którzy postanowili przygotować projekt urządzenia mogącego być rezultatem właśnie takiego porozumienia.

Oczywiście terminal przedstawiony na powyższych (i poniższych) grafikach jest jedynie fantazją – Research In Motion niejednokrotnie dementował plotki na temat jakiejkolwiek możliwości adaptacji istniejących już na rynku systemów operacyjnych, tłumacząc, że takie rozwiązanie jedynie ograniczyłoby ich samych i użytkowników, zmniejszając przy tym pole do innowacji. Odrzucone z tego powodu zostały zarówno plany adaptacji Androida, jako systemu, na którym udało się w rzeczywistości zyskać bardzo niewielu producentów oraz Windows Phone (choć nie zostało to powiedziane wprost), w którym twórca oprogramowania „może narzucać producentowi sprzętu jego wygląd, funkcjonalność i inne cechy”.

Thorsten Heins wielokrotnie podkreślał również, jak ogromne znaczenie w tworzeniu dopracowanych od początku do końca produktów ma całkowita kontrola zarówno nad oprogramowaniem, jak i stroną sprzętową. Właśnie dzięki takiej optymalizacji przy budowie BlackBerry 10 od samych podstaw, system ten będzie miał szansę wyróżnić się w tłumie obecnych smartfonów, nie stając się jedynie „kolejnym dotykowym telefonem”.

Research In Motion ma również o wiele ambitniejsze plany, niż jedynie dostarczenie smartfonów i tabletów z BlackBerry 10 na rynek. Zdaniem jego przedstawicieli, nowa platforma ma być w stanie zarządzać nie tylko tego typu urządzeniami, ale również mechanizmami o wiele bardziej skomplikowanymi, znajdując swoje miejsce m.in. w samochodach oraz innych urządzeniach, z których korzystamy na co dzień.

Jeśli więc ktokolwiek liczył na BlackBerry z Windows Phone 8, prawdopodobnie nie doczeka się takiego rozwoju sytuacji.

via: mobilesyrup/Pocket-Lint/YankoDesign