RIM otrzymuje patent na klawiaturę wirtualną z BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
18.07.2012

Nie da się ukryć, że klawiatura ekranowa, przygotowana przez Research In Motion całkowicie od podstaw specjalnie dla BlackBerry 10, jest jednym z najjaśniejszych punktów nowego systemu operacyjnego. Nic więc dziwnego, że producent BlackBerry zdecydował się na podjęcie wszelkich prób ochrony technologii w niej zastosowanych, czego potwierdzeniem jest przyznany dziś przez Amerykański Urząd Patentowy patent nr 8,224,393.

Opisane w patencie rozwiązanie obejmuje sposób, w jaki funkcjonować ma w najnowszym systemie mechanizm automatycznego przewidywania wprowadzanych wyrazów, oparty w tym przypadku nie tylko na słownikowej ich poprawności, ale także tworzonej w czasie użytkowania bazie najczęściej używanych zwrotów i najpopularniejszych sformułowań. oraz ich logicznej poprawności. Potwierdza to po raz kolejny deklaracje Research In Motion, zgodnie z którymi klawiatura (oraz inne elementy systemu) będzie z czasem „uczyć się” naszych nawyków, stając się z biegiem czasu jeszcze łatwiejsza i szybsza w obsłudze. Jedynym elementem systemu, w którym technologia ta nie będzie dostępna, będą miejsca, w których należy wprowadzić hasło.

Ostatecznym – choć oczywiście nieco podkolorowanym – efektem takiego rozwiązania może być sytuacja, w której przy wprowadzaniu zdań, składających się z najczęściej wykorzystywanych przez nas zwrotów, jedynym co będziemy musieli wprowadzić okaże się pierwsza litera pierwszego wyrazu – później wystarczy będzie muskać pierwsze litery kolejnych słów, w zależności od tego, co będziemy chcieli przekazać naszemu rozmówcy. Można w to wierzyć lub nie, ale widzieliśmy prezentacje, podczas których takie rozwiązanie było absolutnie możliwe.

Prezentację nowej klawiatury z BlackBerry 10 można odnaleźć w tym miejscu.

via: engadget