RIM potwierdza po raz kolejny: Będzie BlackBerry 10 dla tabletu BlackBerry PlayBook

Avatar
Piotr Barycki
25.07.2012

Research In Motion po raz kolejny uspokoił dziś tych, którzy mają jeszcze jakiekolwiek wątpliwości odnośnie ewentualnej aktualizacji tabletu BlackBerry PlayBook do najnowszej wersji oprogramowania systemowego RIM – BlackBerry 10. W wywiadzie udzielonym serwisowi BlackBerry OS, Vivek Bhardwaj zapewnił, że obecne (i przyszłe) tablety będą stanowić jeden, spójny ekosystem z nowymi telefonami z logo BlackBerry.

Takie zapewnienie nie pada już pierwszy raz – wcześniej potwierdzali to przedstawiciele RIM m.in. w przygotowanym przez nas wywiadzie czy podczas licznych konferencji mających miejsce w ciągu ostatnich miesięcy.

Trudno się zresztą dziwić – parametry pierwszego smartfonu z BlackBerry 10 będą praktycznie identyczne jak te, którymi może pochwalić się tablet BlackBerry PlayBook WiFi pierwszej generacji i dokładnie takie same, jak w przypadku tabletu BlackBerry PlayBook 4G. W jednej z ostatnich wypowiedzi CEO RIM, Thorsten Heins zaznaczył, że nie istnieje techniczna możliwość nie tylko aktualizacji obecnych telefonów, ale i nawet wprowadzenia na rynek specjalnie przygotowanych urządzeń, które początkowo pracowałyby pod kontrolą OS 7.1, a następnie, kiedy BlackBerry 10 byłby ukończony, otrzymałyby nowe oprogramowanie.

Do tej pory Research In Motion nigdy tak wyraźnie nie podkreślał, że jego starsze, wybrane urządzenia otrzymają aktualizację. W przypadku BlackBerry 6.0 niemal do samego końca czekaliśmy na informacje o liście wspieranych modeli obecnych na rynku, natomiast w przypadku BlackBerry 7 (znanym wcześniej jako 6.1), nie udostępniano przed premierą żadnych informacji na ten temat.

Prawdopodobnie jednak na odpowiednią aktualizację dla tabletu BlackBerry PlayBook będziemy musieli nieco poczekać, nawet w stosunku do premiery pierwszego telefonu z nowym systemem operacyjnym. Według wypowiedzi Vivka Bhardwaja, nowe wydanie OS dla tabletu RIM będzie miało miejsce „w jakiś czas po” wprowadzeniu na rynek nowych telefonów. Miejmy przy tym nadzieję, że ewentualne opóźnienia będą wynikały np. z prac nad optymalizacją UI do większych ekranów – interfejs telefoniczny nie zawsze musi sprawdzać się w takich przypadkach.