Slide Launcher – nowy, lepszy ekran blokady

Avatar
Piotr Barycki
24.07.2012

Ekran blokady klawiatury był czymś, czym Research In Motion praktycznie nie zajmował się od samego początku systemu. Biorąc pod uwagę dominującą przed długie lata formę urządzeń, wyposażonych w pełną klawiaturę i pozbawionych dotykowego wyświetlacza, nie było to po prostu nikomu potrzebne do szczęścia. Niestety w momencie premiery coraz większej ilości telefonów z ekranem dotykowym, takie marnowanie miejsca stało się dość irytujące, co postanowili na szczęście rozwiązać niezależni programiści.

Efektem ich prac jest Slide Launcher, podobny w swojej funkcjonalności chociażby do niektórych wydań HTC Sense, zapewniając nam błyskawiczny dostęp do wybranych elementów systemu, praktycznie bezpośrednio z poziomu ekranu blokady. Po zablokowaniu urządzenia (co niestety nie może odbywać się za pomocą domyślnego przycisku blokowania) wyświetlanych jest 5 ikon, odpowiedzialnych za ekran główny, wiadomości, telefon, BBM oraz aparat. Każdą z nich możemy przeciągnąć na ikonę szóstą (kłódka), uruchamiając tym samym program pod nią ukryty. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie kilku ruchów, gdzie musimy najpierw odblokować urządzenie, a dopiero potem odnaleźć odpowiednią aplikację.

Oczywiście same ikony pozostawiałyby sporo wolnego miejsca, które w przypadku Slide Launcher zostało zagospodarowane przez pokaźnych rozmiarów zegar (wraz z datą) oraz wskaźnik pogody dla dowolnego, wybranego przez nas miasta.

Niestety (a może i na szczęście – dzięki temu program jest darmowy) spory fragment ekranu zajmuje reklama jednej z aplikacji przygotowanych przez twórców Slide Launcher, choć raczej nie powinna ona nikomu szczególnie przeszkadzać.

Program najwygodniej jest przypisać do jednego z bocznych klawiszy funkcyjnych.

Aplikacja dostępna jest dla wszystkich urządzeń z BlackBerry OS 6.0 i dotykowym ekranem, choć bez wątpienia najlepiej sprawuje się na terminalach takich jak 9860 czy 9380.

Pobierz