Smartfony BlackBerry dominują rynek urządzeń z NFC

Avatar
Piotr Barycki
04.07.2012

Podczas gdy w ostatnim czasie niezbyt często mówi się o produktach BlackBerry (przynajmniej przed BlackBerry 10) w kategoriach innowacji, badania przeprowadzone przez Gfk wskazują na to, że to właśnie Research In Motion może pochwalić się najlepszymi wynikami, jeśli chodzi o wdrażanie technologii, która przez wielu uznawana jest za przyszłość m.in. płatności oraz komunikacji – NFC.

Tego typu urządzenia z obecnego portfolio Research In Motion, stanowią w przypadku najbardziej liczących się europejskich rynków około lub nawet wyraźnie ponad 80% wszystkich telefonów z obsługa technologii NFC, sprzedanych w ostatnim czasie. Z tego też powodu oraz chociażby z powodu licznych certyfikatów bezpieczeństwa m.in. przy wdrażaniu wielu projektów związanych właśnie z NFC, terminale BlackBerry są jedynymi wspieranymi smartfonami.

Niestety na pełne wdrożenie technologii NFC w życiu codziennym będziemy musieli jeszcze prawdopodobnie nieco poczekać – na razie, z wyjątkiem coraz liczniejszych programów pilotażowych, zastosowań dla tego rozwiązania jest niezbyt wiele, chyba że spróbujemy wymyślić je sami.

Na chwilę obecną technologię NFC wspierają modele Bold 9900, 9930, 9790 oraz Curve 9360 i 9380. Wyposażone w nią mają być również telefony z BlackBerry 10 oraz tablet BlackBerry PlayBook  wersji z modułem 3G+/4G.