Thorsten Heins odpowiada na pytania użytkowników BlackBerry

Avatar
Piotr Barycki
07.07.2012

Zmiana kierownictwa w Research In Motion okazała się być nie tylko zmianą w sposobie zarządzania firmą, ale również w sposobie kontaktu z prasą oraz klientami. Okazała się być nawet zmianą na tyle wielką, że prezes kanadyjskiego twórcy BlackBerry zdecydował się nie tylko na odpowiadanie na pytania i wątpliwości prasy, ale również zwykłych użytkowników, zaniepokojonych obecnym stanem RIM, jego przyszłością, a także obiecanymi i dotychczasowymi produktami. Właśnie taką listę pytań przesłała do CEO RIM redakcja The Globe And Mail, otrzymując w błyskawicznym czasie zestaw niezwykle ciekawych odpowiedzi na 10 najważniejszych zagadnień. W związku z tym, że pokrywają się one prawdopodobnie z wątpliwościami wielu z Was, pozwoliliśmy sobie (oczywiście należy pamiętać o tekście źródłowym!) na przetłumaczenie opublikowanych wczoraj w nocy pytań oraz odpowiedzi.

 • Jestem zadeklarowanym użytkownikiem BlackBerry (i tabletu BlackBerry PlayBook), ale jestem zaniepokojony tym, że od teraz, do premiery BlackBerry 10 w przyszłym roku, produkty z Androidem i iOS dojrzeją się o kolejną generację. W momencie kiedy technologia rozwija się z prędkością większą niż kiedykolwiek, czy BlackBerry 10 będzie miało jakiekolwiek szanse na wyrównaną walkę w momencie premiery?
  • BlackBerry 10 to nie tylko nowe smartfony. To całkowicie nowy sposób myślenia o BlackBerry – nowe oprogramowanie zarządzające zupełnie nowymi urządzeniami i zupełnie nowymi usługami. Podczas gdy nasi konkurenci jedynie usprawniają swoje dotychczasowe oferty, BlackBerry 10 będzie jedyną mobilną platformą zbudowaną zupełnie od podstaw z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technologicznych. Niezależnie od tego, czy chodzi o mobilny czat wideo czy NFC, umożliwiające wykorzystanie naszego telefonu jako portfela. Masz rację, technologia mobilna jest miejscem szybkich zmian i spora część świata polega na naszych rozwiązaniach i innowacjach aby pozostać połączonym z resztą. To właśnie dlatego wybraliśmy trudniejszą ścieżkę rozwoju BlackBerry 10 – dostarczenie wydajnego, niezawodnego, zupełnie nowego sposobu interakcji z naszym otoczeniem. Oczywiście, projekt na taką skalę nie może być łatwy w realizacji, ale wierzymy, że potencjał drzemiący w BlackBerry 10 jest tego wart.
 • Dlaczego BlackBerry 10 zostało opóźnione? Jakie są trzy albo cztery powody tego opóźnienia, które byłyby w stanie przemówić do użytkowników?
  • Tak naprawdę jest tylko jeden powód. Potrzebujemy więcej czasu na integrację wszystkich nowych rozwiązań i funkcji, które stworzyliśmy i zaprojektowaliśmy z myślą  BlackBerry 10. W chwili obecnej, nawet pomimo tego, że główne elementy BlackBerry 10 są już gotowe – niezależni producenci i programiści pracują nawet nad tworzeniem nowych aplikacji – zdecydowałem, że niektóre elementy oraz sposób, w jaki współpracują one ze sobą, wymagają dodatkowego dopracowania i doszlifowania. Celem BlackBerry 10 jest dostarczenie najlepszych i najnowocześniejszych technologii, pracujących w najbardziej dopracowanym środowisku. Mówiąc wprost – w dalszym ciągu widać jeszcze niedociągnięcia. Kiedy jesteś zmuszony obcować z milionami linii kodu, który docelowo będzie odpowiedzialny za codzienną pracę urządzeń użytkowników na całym świecie, ostateczne dopracowanie może zająć sporo czasu. W naszym przypadku było to więcej, niż się spodziewaliśmy. Świadomie zdecydowaliśmy się opóźnić premierę BlackBerry 10, żeby dać sobie czas niezbędny na integrację całego oprogramowania, przetestowanie i dopracowanie finalnego produktu.
 • Jak planujecie znowu zachęcić do siebie klientów korporacyjnych, którzy już zaczęli u siebie wdrażanie programu BYOD i nie mają zamiaru uruchamiać u siebie BlackBerry Enterprise Server wyłącznie dla urządzeń BlackBerry?
  • Rozumiemy to, w jaki sposób w ostatnim czasie zmieniło się środowisko korporacyjne i to, że coraz więcej firm decyduje się na pozwolenie pracownikom na przynoszenie własnych urządzeń do pracy. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z naszymi klientami i z ich wypowiedzi wynika, że poszukują oni jak najlepszego, najprostszego, najbezpieczniejszego i najbardziej wydajnego rozwiązania do zarządzania wieloma urządzeniami jednocześnie. Właśnie w odpowiedzi na te potrzeby wprowadziliśmy BlackBerry Mobile Fusion – uniwersalne rozwiązanie korporacyjne, pozwalające na kontrolę nie tylko terminali BlackBerry, ale również tabletów oraz urządzeń z systemem Android czy iOS.
 • Jedną z rzeczy, których najbardziej potrzebuje BlackBerry jest duża ilość dobrych jakościowo aplikacji. Czy rozważaliście porzucenie systemu operacyjnego BlackBerry i przejście na Androida lub Windows Phone 8? Pozwoliłoby to skupić się na tworzeniu fantastycznych urządzeń i czerpaniu korzyści z gotowych, już rozwiniętych ekosystemów.
  • Owszem, rozważaliśmy szeroki wachlarz możliwości, w tym m.in. adaptację zewnętrznych systemów operacyjnych, jednak ostatecznie jednogłośnie odrzuciliśmy te pomysły. Uznaliśmy, że o wiele większą wartością dla naszych udziałowców i lepszym rozwiązaniem dla klientów będzie zbudowanie od podstaw zarówno systemu operacyjnego, jak i współgrających z nim urządzeń, dzięki czemu możemy być pewni, że jedno i drugie będzie działać bez zarzutu. W chwili tak gwałtownego rozwoju rynku, wierzymy, że w dalszym czasie jest miejsce na kolejny ekosystem. Na ten moment posiadamy w naszym sklepie z aplikacjami ponad 90 000 aplikacji, które zostały pobrane już łącznie ponad 3 000 000 000 razy. Oferujemy nawet programistom rozwiązania, które pozwalają na przenoszenie na naszą nową platformę aplikacji z Androida, więc tak naprawdę, decydując się na cudzy system operacyjny, jedynie ograniczalibyśmy sobie i użytkownikom możliwości rozwoju i wyboru oprogramowania.
 • Jestem dumny, mogąc wspierać kanadyjską firmę taką jak RIM, używając terminali BlackBerry od lat. Do tej pory urządzenia te zaspokajały wszystkie moje potrzeby, jednak coraz szybciej propozycje od Apple czy Google sprawiają, że produkty RIM stają się przestarzałe. Aktualnie jestem na etapie wymiany telefonu… Dlaczego powinienem czekać z zakupem aż do przyszłego roku?
  • Dziękujemy za wspieranie BlackBerry. Zapewniam, że nikt nie chciał, aby BlackBerry 10 trafiło w ręce klientów jeszcze w tym roku, tak bardzo jak chciałem tego ja. Oferując jednak naszym pracownikom więcej czasu na rozwój BlackBerry 10, jesteśmy w stanie dostarczyć na rynek system z możliwościami, których nie dostarczył jeszcze nikt. Dlaczego powinieneś poczekać? Głównie dlatego, żeby zobaczyć, że BlackBerry 10 nie jest jedynie nowym wdziankiem na starym systemie operacyjnym – w momencie premiery stanie się jedynym dostępnym na rynku systemem budowanym na nowo zupełnie od podstaw. Nie mogę przy tym nie wspomnieć, że nawet nasze obecne urządzenia z BlackBerry 7 również „mają kopa”.
 • Niedawno kupiłem BlackBerry 9810 Torch z trzyletnią umową. Na jak duże wsparcie mogę liczyć po premierze BlackBerry 10?
  • Bez obaw, będziemy wspierać starsze systemy operacyjne jeszcze przez długi czas. Mamy obecnie portfolio naprawdę doskonałych urządzeń z tym systemem operacyjnym i nie zamierzamy ich w najbliższym czasie porzucić.
 • RIM może spodziewać się, że nawet umiarkowanie udane produkty z BlackBerry 10 przyniosą na krótką metę odpowiednie rezultaty dzięki klientom korporacyjnym i biznesowym, jednak to umocnienie RIM jako marki dla ludzi młodych jest podstawą długofalowego sukcesu. Biorąc pod uwagę fakt, że Apple miał z iPhone ułatwione zadanie dzięki iTunes i iPodowi, jak RIM planuje zdobyć popularność właśnie w tych kręgach?
  • Jednym z najczęściej powtarzanych i nieprawdziwych stereotypów jest postrzeganie urządzeń BlackBerry jako „telefonu rodziców”. Smartfony BlackBerry mają ogromną bazę lojalnych fanów wśród młodych ludzi z całego świata. Przykładowo, w RPA, BlackBerry zostało wybrane ostatnio marką będącą najbardziej „cool”. Niezwykła popularność naszego komunikatora (BBM), aplikacji umożliwiającej szybkie i wygodne rozmowy z innymi użytkownikami BlackBery pomogła tworzonym przez nas urządzeniom stać się najpopularniejszym wyborem dla miłośników mobilnego korzystania z portali społecznościowych. BlackBerry skupia wokół siebie ponad 30 milionów fanów na portalach takich jak Facebook, Twitter, YouTube, Flickr czy naszych autorskich blogach i ogromna część z tych osób to właśnie ludzie młodzi. Oczywiście musimy nad tym jeszcze popracować, szczególnie w Ameryce Północnej, i mamy tego pełną świadomość. Jako ojciec dwóch dzieci doskonale wiem, jak szybko definicja bycia „cool” ulega zmianie. Jesteśmy przekonani, że BlackBerry 10 będzie w stanie przekonać do siebie wszystkich, którzy cenią sobie realizację swoich założeń „w drodze”, niezależnie od ich wieku,.
 • Byłem zadowolonym użytkownikiem BlackBerry Bold od samego momentu jego premiery. Miałem go przez niemal dwa lata, po których zdecydowałem się jednak na przesiadkę na iPhone, przede wszystkim z powodu drobnych błędów w oprogramowaniu, jak np. braku możliwości kliknięcia niektórych elementów na stronach WWW czy konieczności wyciągania baterii z powodu zawieszenia się telefonu, niestabilnego WiFi i całej masy innych dolegliwości. Te detale również mają ogromne znaczenie dla użytkownika końcowego. Czy RIM, pod nowym kierownictwem, skupi się jedynie na dostarczaniu produktów na rynek, jeden po drugim, ignorując te niewielkie, ale jednak bardzo irytujące problemy, czy zacznie przykładać się do jakości swoich produktów od początku końca, poprawiając również usterki odkryte po premierze?
  • Jest to rzecz, która denerwuje również mnie i jest mi bardzo przykro, jeśli Twoje urządzenie nie zaspokoiło Twoich oczekiwań. Opierając się na Twoim opisie, nie spełniło również moich. Wierzę, że to właśnie dzięki takim małym rzeczom, jesteśmy w stanie odróżnić produkt doskonały, od zaledwie dobrego. To właśnie powód, dla którego zdecydowałem się dać mojemu zespołowi więcej czasu na pracę nad BlackBerry 10. Także dlatego decydujemy się teraz na ograniczenie naszego portfolio – chcemy mieć pewności, że oferujemy jedynie najlepsze urządzenia z najlepszym możliwym oprogramowaniem.
 • Biorąc pod uwagę ciągłe opóźnienia w premierze produktów RIM (PlayBook, OS 7, OS 7.1), skąd mamy mieć pewność, że tym razem RIM (po kolejnym opóźnieniu) dostarczy urządzenia na czas, w pierwszym kwartale przyszłego roku?
  • Jestem absolutnie pewien tego terminu. Podjąłem tę decyzję, aby dać naszemu zespołowi więcej czasu dlatego, że wierzę w to, że musimy dostarczy produkt jak najlepszy dla klienta i w żadnym miejscu nie możemy go rozczarować. Udany start BlackBerry 10 i dostarczenie najwyższej jakości urządzeń z BlackBerry 10 pozostaje głównym celem naszej firmy.
 • Dlaczego nie wprowadzić na rynek urządzeń z BlackBerry 7 i nie zapewnić im aktualizacji do BlackBerry 10, kiedy system ten trafi na rynek? W ten sposób ludzie będą mogli zostać z RIM na jesień i mieć nową wersję systemu od razu, kiedy będzie on ukończony. W innym przypadku nie sądzę, aby ludzie w Kanadzie kupili jakiekolwiek BlackBerry wcześniej niż w momencie debiutu BlackBerry 10.
  • BlackBerry 10 to coś więcej niż po prostu nowy system operacyjny. To całkowicie nowa platforma. Oprogramowanie i sprzęt są przygotowanie specjalnie tak, aby ich współpraca obywała się jak najlepiej, przy czym często jest to sposób integracji i współpracy inny, niż w przypadku BlackBerry 7. To właśnie takie przygotowanie zapewni BlackBerry 10 odpowiednią moc. W międzyczasie nie zamierzamy zaprzestać sprzedaży, wsparcia i aktualizowania BlackBerry 7, który w dalszym ciągu jest po wieloma względami potężnym systemem operacyjnym, z jedną z najszybszych mobilnych przeglądarek, wyszukiwaniem opartym na rozpoznawaniu mowy czy komunikatorem BlackBerry Messenger w wersji 6.

A o co Wy zapytalibyście obecnego CEO RIM?