Zadbaj o swoje kontakty z BBM – przygotuj kopię zapasową

Avatar
Piotr Barycki
31.07.2012

BlackBerry Messenger, pomimo tego, że teoretycznie jest „zaledwie zwykłym komunikatorem”, w dalszym ciągu z miesiąca na miesiąc zdobywa kolejne miliony użytkowników, stając się tym samym jednym z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób to właśnie ten element systemu często przesądza o ostatecznym zakupie. Skoro jednak jest on dla nas taki ważny, przede wszystkim dzięki zdobywanym kontaktom, warto zadbać o to, aby w przypadku zmiany czy utraty telefonu lub danych nie utracić kontaktu z naszymi znajomymi.

Aby zabezpieczyć nasze kontakty możemy skorzystać z:

  • Mechanizmu tworzenia bezprzewodowej kopii kontaktów z wykorzystaniem jednego lub wielu adresów email – aby aktywować tę opcję należy uruchomić BBM, wcisnąć przycisk Menu, wybrać „Opcje”, a następnie Kopia zapasowa – Utwórz kopię zapasowe plików zdanie i zaznaczyć adresy pocztowe, które mają być wykorzystane do tego celu. Na każdy z nich przyjdzie wiadomość weryfikacyjna, tak samo, jak w przypadku przywracania kopii tym sposobem. Należy jednak pamiętać, że metoda ta… nie zawsze jest niestety w pełni skuteczna. Bez wątpienia – o ile oczywiście działa – jest jednak najwygodniejsza.
  • Mechanizmu tworzenia lokalnej kopii kontaktów –  aby aktywować tę opcję należy uruchomić BBM, wcisnąć przycisk Menu, wybrać „Opcje”, a następnie Kopia zapasowa – Utwórz kopię zapasowe plików na dysku. Dla wygody można dodatkowo zaznaczyć opcję Automatycznie zapisuj zmiany na liście kontaktów, dzięki czemu nie będziemy musieli pamiętać o wykonywaniu kopii za każdym razem, kiedy dodamy lub usuniemy kontakt z naszej listy. Tak przygotowany plik możemy oczywiście przechowywać w dowolnym miejscu – na telefonie, karcie pamięci czy komputerze (oczywiście jeśli opuści on telefon, nie będzie już aktualizowany). Jego przywrócenie, niezależnie od telefonu, na którym dokonamy tej operacji, będzie oznaczało zaktualizowanie naszego numeru PIN u wszystkich naszych kontaktów (nie będą już „dobijać się” na poprzedni numer)
  • Mechanizm tworzenia kopii zapasowej z wykorzystaniem BlackBerry Desktop Software – rozwiązanie to wymaga niestety oprócz samego telefonu dodatkowo komputera i kabla USB, przez co jest niezbyt wygodnym, ale za to kompletnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapisywanie w bezpiecznym miejscu danych z pamięci naszego telefonu. Proces wykonywania kopii zapasowej BBM przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku wykonywania pełnej lub selektywnej kopii zapasowej. Podobnie prezentuje się również sytuacja przy przywracaniu naszej listy kontaktów.

Niestety oprogramowanie takie jak np. BlackBerry Protect nie pozwala nam na przygotowywanie bezprzewodowej kopii zapasowej, a i nasza lista kontaktów nie jest w sposób umożliwiający jej przywrócenie powiązana z BlackBerry ID, w związku z czym trzeba od czasu do czasu wysilić się i zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w momencie, kiedy zgubimy nasz telefon albo zupełnie przypadkowo usuniemy z niego wszystkie dane. Zawsze łatwiej jest przecież raz na kilka tygodni wykonać kopię, niż starać się ręcznie odbudować naszą listę kontaktów.

Przywracanie kontaktów odbywa się w sposób niemal taki sam, jak tworzenie kopii – w przypadku kopii lokalnej i bezprzewodowej należy uruchomić BBM, wcisnąć przycisk Menu, wybrać „Opcje”, a następnie Przywróć i wybrać odpowiednią metodę, a następnie czekać na efekty. Przywracanie kopii przez BlackBerry Desktop Software odbywa się przez wybranie opcji Urządzenie – Przywróć.