Znamy już gest wywoływania wirtualnej klawiatury w BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
24.07.2012

BlackBerry 10, co wielokrotnie podkreślał Research In Motion, nawet pomimo sporych ekranów dotykowych pierwszych urządzeń, na których zawita, ma być jak najprostszy i jak najbardziej intuicyjny w obsłudze. Nic więc dziwnego, że cały system pełen będzie gestów, w tym również odpowiadających za obsługę klawiatury. Wiemy już, jak będzie wyglądać kasowanie liter i słów, wiemy jak będziemy przełączać się pomiędzy cyframi a literami, a od dziś wiadomo także, jak będziemy wywoływać klawiaturę w każdym miejscu OS.

Gestem, umożliwiającym nam rozpoczęcie wprowadzania tekstu[1. Oczywiście z wyjątkiem pól oznaczonych jako tekstowe, które automatycznie wywołają klawiaturę] będzie przeciągnięcie dwoma palcami z dolnej części obudowy (aktywna ramka) w kierunku ekranu. W ten sposób zmieniony zostanie gest znany chociażby z tabletu BlackBerry PlayBook, gdzie podobny rezultat uzyskiwało się przeciągając jeden palec z lewego dolnego rogu w kierunku ekranu.

Bez wątpienia jest to drobny, ale istotny krok w kierunku dostosowania systemu operacyjnego BlackBerry do ekranów dotykowych, co do tej pory (zwłaszcza w przypadku urządzeń całkowicie pozbawionych klawiatury) stało na niezbyt wysokim poziomie. Wystarczy przypomnieć, że aby móc wywołać wirtualną klawiaturę w każdym miejscu systemu, w BlackBerry 7/7.1 i starszych trzeba było przypisać ją do jednego z bocznych klawiszy funkcyjnych. Niezbyt wygodne, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że było sporo funkcji, które można było aktywować wyłącznie za jej pomocą.

Nie wiadomo, czy podobne zmiany dotkną również tabletu BlackBerry PlayBook, co oznaczałoby konieczność całkiem sporej zmiany dotychczasowych nawyków. Skoro jednak BlackBerry 10 będzie tak dużym przeskokiem, być może faktycznie powinniśmy przygotować się na całkowicie nowe doznania i… naukę wielu czynności całkowicie od początku.

via: berryreview