10 najciekawszych gier dla smartfonów BlackBerry

Avatar
Piotr Barycki
17.09.2012

Skompletowanie listy 10 najciekawszych gier dla tabletu BlackBerry PlayBook nie było zbyt trudnym wyzwaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość już dostępnych gier oraz ilość nowych tytułów, które w najbliższym czasie mają trafić na tę platformę, problemem było raczej zmieszczenie się w tym limicie (już teraz moglibyśmy niedawno sporządzoną listę zmienić). W przypadku BlackBerry OS, który – głównie ze względu na niewielkie wyświetlacze i niezbyt przyjazną graczom formę – nigdy nie należał do systemów wybitnie skierowanych do miłośników gier, może być nieco trudniej, co nie znaczy, że nie jest to możliwe!

Poniżej znajduje się redakcyjne zestawienie 10 tytułów, które sprawiły nam w czasie gry największą radość i które nawet po ukończeniu pozostały na naszych urządzenia. Tak na wszelki wypadek…

Uwaga: Ze względu na różnice w parametrach urządzeń (ekran, procesor, wsparcie dla OpenGL, system operacyjny) nie wszystkie gry z poniższego zestawienia muszą działać na wszystkich urządzeniach.

Cut It!

Najciekawsze propozycje to często te, które znamy… z innych platform. Tak właśnie jest w przypadku Cut It!, które nie ukrywa nawet zbytnio swojego podobieństwa do niezwykle popularnego m.in. w przypadku tabletu BlackBerry PlayBook Cut the Rope. Naszych zadaniem jest więc oczywiście przecinanie lin utrzymujących kość dla naszego pupila w odpowiedniej kolejności, tak aby trafiła ona bezpośrednio do celu. Opis może wydawać się prosty, ale gra na wyższych poziomach staje się naprawdę bardzo wymagająca.

Wszystko to ozdobione jest przy tym naprawdę przyjemną dla oka grafiką.

Wersję płatną można pobrać z tego adresu, natomiast tutaj znajduje się wydanie darmowe.

Lost Panda

Od czasu do czasu nie zależy nam jednak na tym, aby zbytnio wysilać swoje szare komórki i znaleźć po prostu zajęcie dla swoich palców, testując przy tym ich zręczność. Ciekawą propozycją w takim wypadku może okazać się niedawno wprowadzona do AppWorld gra Lost Panda, w której naszym zadaniem jest kontrolowanie pandy zsuwającej się po bambusie, zmuszonej do unikania śmiertelnie groźnych (co jest chyba niezgodnie z naturą) robaczków i zbieranie dodatkowych „punktów życia” i monet, pozytywnie wpływających na nasz końcowy wynik.

Padna może poruszać się tylko w dół (automatycznie) oraz w prawo i w lewo – nie trzeba więc zbyt dużo czasu, aby zrozumieć reguły gry, która jest nam w stanie dać naprawdę sporo rozrywki.

Grę można pobrać bezpłatnie z tego adresu.

Fruit Slash

Kolejny tytuł nie wymagający od nas zbyt wiele myślenia, za to bez wątpienia wymagający sporej zręczności. Zasad nie trzeba prawdopodobnie nikomu zbyt długo tłumaczyć – naszym celem jest usuwanie (przez rozcinanie) z ekranu wszystkich wyskakujących na niego owoców, co staje się jednak nieco trudniejsze z biegiem czasu. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i z godziny na godzinę będzie nam szło bez wątpienia lepiej niż początkowo. Nie warto się więc zbyt szybko zniechęcać.

Uważajcie na bomby!

Cena? Zaledwie 1,99$.

Pandas vs Ninjas

O ile wierne kopie wielu gier da się jeszcze znieść, o tyle kolejne identyczne wydanie Angry Birds z niewielkimi zmianami może być już trudne do strawienia. W związku z tym, osoby które mimo wszystko chciałyby na swoim BlackBerry zasmakować gry o podobnych zasadach, ale w zupełnie innej scenerii, powinny zainteresować się Pandas vs Ninjas. Mechanizm gry pozostaje bowiem ten sam, jednak całkowicie zmieniają się bohaterowie (zgodnie z tytułem) oraz miejsca, w jakich toczy się spór pomiędzy nimi.

Pandas vs Ninjas wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim atrakcyjną i dopracowaną grafiką, przyjemnymi dla oka animacjami oraz sporą ilością poziomów, na których przyjdzie nam wraz z naszymi pandami zmierzyć się z zastępami ninja.

Cena? 0$!

Oczywiście zainteresowani niemal dokładną kopią Angry Birds mogą skorzystać z Angry Farm.

Majesty

Niestety oferta gier strategicznych z prawdziwego zdarzenia jest w przypadku BlackBerry OS nieco ograniczona, w związku z czym w tej kategorii możemy wyróżnić właściwie tylko jedną z nowszych produkcji – Majesty: The Fantasy Kingdom Sim.

Do dyspozycji gracza oddanych zostaje 7  poziomów, różne typy bohaterów, dziesiątki gatunków potworów oraz ponad 30 różnych rodzajów budynków, o które możemy rozbudować nasze królestwo w czasie walki z przeciwnikiem. Oczywiście należy przy tym wszystkim pamiętać o tym, że małe ekrany nie zawsze sprzyjają grze w tego typu tytułu, ale w sytuacjach, kiedy nudzimy się naprawdę wyjątkowo, prawdopodobnie nie będzie to dla nas żadnym problemem.

Tic Tac Toe

Teoretycznie, zwłaszcza jeśli chodzi o część graficzną, TTT wyraźnie odstaje od pozostałych gier z zestawienia, jeśli jednak chodzi o grywalność, nie ustępuje im ani trochę? Powodów jest kilka i zaliczyć do nich można bez wahania m.in. znane wszystkim zasady, niewielki rozmiar programu oraz przede wszystkim integrację z BBM, dzięki czemu możemy zaprosić do gry znajomych z naszego komunikatora oraz na żywo rozmawiać z nimi w czasie rozgrywki, nie opuszczając przy tym okna programu.

Pobierz (za darmo)

Need For Speed Shift 3D

Aby nieco zamazać złe wrażenie graficzne pozostawione po poprzedniej grze, w naszym zestawieniu musiała się oczywiście znaleźć jedna z ciekawszych propozycji od EA – Need For Speed Shift 3D.

W grze do wyboru otrzymujemy 10 samochodów (m.in. Mitsubishi Lancer, Nissan 370Z, Dodge Viper SRT10, BMW M3 GT2, Ford GT, Nissan GT-R, Lamborghini Gallardo i Pagani Zonda), kilka różnych tras (Chicago, Londyn, Włochy), kilka różnych trybów rozgrywki oraz realistyczną grafikę 3D, której do tej pory raczej nie spotykaliśmy w przypadku aplikacji na terminale BlackBerry.

Gra dostępna jest jedynie dla urządzeń z obsługą OpenGL oraz akcelerometrem

3,99$ to wprawdzie dość sporo, ale jeśli lubimy wyścigi – zdecydowanie warto.

Texas Hold’em King LIVE

Gra może i nigdy nie była specjalnie piękna, ale zawsze skupiała wokół siebie miliony osób zainteresowanych wirtualną rozgrywką w karty z innymi użytkownikami, zamiast nudnej gry z komputerem. Tym bardziej, że w tym przypadku również i ewentualnie tracone pieniądze są wyłącznie wirtualne, wiec nie narażamy domowego budżetu na realne straty. Niestety zasada ta tyczy się także wygranych…

Pobierz

Hotel Tycoon Resort

O grze nie trzeba wiele pisać – naszym zadaniem jest stworzenie dobrze prosperującego hotelu, wraz ze wszystkimi dodatkami (baseny, sklepy, korty tenisowe, etc), zaczynając od skromnego hoteliku na niewielkiej, niezagospodarowanej wysepce. Jak i czym zachęcimy turystów do odwiedzenia naszych apartamentów – zależy tylko od nas. Gra oferuje nam naprawdę ciekawą rozrywkę, nawet w przypadku urządzeń z wyświetlaczami o niewielkiej przekątnej i bez obsługi dotyku.

Pobierz (0,99$)

Doodle Jump

Zjeżdżaliśmy już w dół, więc nie powinno zabraknąć w naszym zestawieniu także gry, w której… skaczemy w górę. Zasady są oczywiście banalne – zdobywać naszych bohaterem kolejne poziomy, unikając przy tym bolesnego upadku oraz uciekając przed goniącą nas dolną krawędzią ekranu. Całość przy tym utrzymano w świetnej, rysunkowej i prostej formie, sprawiającej, że aż chce się „spróbować jeszcze ten ostatni raz”. I kolejny 🙂

Pobierz (0,99$)

Oczywiście to tylko nasze propozycje – teraz czas na Wasze!