BlackBerry PlayBook OS 2.1 oficjalnie już 20. września?

Avatar
Piotr Barycki
17.09.2012

Historia wersji beta systemu operacyjnego PlayBook w wersji 2.1 zaczęła się jeszcze pod koniec maja tego roku i niestety nawet do dziś nie jest się w stanie zakończyć happy endem. Na szczęście sytuacja ta nie powinna już potrwać dużo dłużej.

Według najnowszych nieoficjalnych informacji, premiera oficjalnego, uzupełnionego o dodatkowe funkcje wydania, zaplanowana jest na najbliższy czwartek, czyli 20.09.2012 i będzie dostępna zarówno dla posiadaczy tabletu BlackBerry PlayBook WiFi, jak i BlackBerry PlayBook 4G.

Nadchodzące zmiany opisywaliśmy w jednym z wpisów już kilka tygodni temu:

Najważniejsze zmiany zajdą prawdopodobnie w usłudze BlackBerry Bridge, która od teraz pozwoli nam na obsługę z poziomu tabletu nie tylko wiadomości email czy danych PIM, ale również wiadomości tekstowych (SMS). Urządzenie ma też automatycznie przełączać się pomiędzy połączeniem internetowym przez Bridge i WiFi, aby zmniejszyć ewentualne zużycie naszego pakietu danych.

Nieco inny będzie również system samej aktualizacji, która od teraz nie będzie obowiązkowa przy pierwszej konfiguracji, tak samo jak połączenie z siecią WiFi. W ten sposób będziemy mogli skonfigurować nasz nowy tablet wtedy, kiedy będziemy mieli na to ochotę i dopiero później przeprowadzić ewentualne aktualizacje.

Nowości w aplikacji email i PIM ograniczą się do zaoferowania wsparcia dla trybu pionowego oraz poprawy synchronizacji folderów pocztowych synchronizowanych za pośrednictwem Active Sync lub z naszego konta IMAP. Usprawniona zostanie także funkcjonalności aplikacji Print To Go, która od teraz nie będzie wymagała podłączenia do tej samej sieci WiFi z komputerem, z którego chcemy przesłać odpowiednio przygotowane pliki.

Osoby zainteresowane komunikacją nie tylko tekstową, ale również z wykorzystaniem wideo, ucieszą się prawdopodobnie z faktu, że Video Chat w tablecie BlackBerry PlayBook 4G będzie od samego początku wspierał połączenia w ramach sieci bezprzewodowej operatora, nie wymagając połączenia WiFi.

Podobnie jak i w wersji beta, aplikacje z Androida będą teraz w stanie działać w osobnych oknach, w pełni korzystając z możliwości obsługi wielozadaniowości oferowanej przez PlayBook OS. Programistom, którzy planowali przenieść swoje aplikacje z systemu Google na tablet PlayBook, prawdopodobnie przypadnie do gustu fakt wprowadzenia obsługi płatności wewnątrz aplikacji, obsługiwanej za pośrednictwem BlackBery AppWorld oraz umożliwienie obsługi kamery.

Do tego możemy doliczyć także obsługę osobistego szyfrowania dla całej zawartości urządzenia oraz możliwość dokonywania aktywacji OTA w Mobile Fusion.

Dobrą informacją dla zainteresowanych zakupem tabletu w wersji z modemem 3G+ jest fakt, że po raz kolejny potwierdza się termin premiery tego urządzenia w Europie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na sklepowych półkach w wybranych krajach powinniśmy zobaczyć go w ciągu najbliższych kilku tygodni.

via: bbworld