HTC nie mówi "nie" BlackBerry 10, RIM nie mówi nic

Avatar
Piotr Barycki
07.09.2012

Nie mam jeszcze żadnych informacji na ten temat, ale nie oznacza to, że nie rozważamy tej możliwości [BlackBerry 10] – powiedział dziś w jednym z wywiadów Graham Wheeler z HTC. Będziemy przyglądać się każdemu z systemów, aby wybrać to, co jest najlepsze dla naszych klientów.

Tym samym potwierdziło się, że nikogo nie należy przedwcześnie wykluczać z grona potencjalnych producentów telefonów, którzy mogliby przystosować nową platformę RIM do pracy na swoich smartfonach oraz tabletach, na które również dostępne ma być przygotowywane właśnie oprogramowanie systemowe. Oczywiście wypowiedzi Wheelera w żaden sposób nie można traktować jako potwierdzenie takich działań, tym bardziej, że Research In Motion dopiero rozpoczął prezentację końcowej wersji swojego OS operatorom i być może również potencjalnym partnerom biznesowym.

Wśród tych, oprócz HTC, wielokrotnie wymieniano także Samsunga, który w ten sposób mógłby powalczyć o klientów biznesowych oraz inne, nieco mniejsze firmy z branży urządzeń mobilnych, takie jak LG czy Sony.

Thorsten Heins w swoich wypowiedziach wielokrotnie potwierdzał, że licencjonowanie BlackBerry 10 jest sprawą jak najbardziej otwartą, jednak zaznaczał przy tym, że nie jest to obecnie priorytetem twórców smartfonów BlackBerry. Tym ma być ukończenie prac nad ostateczną rynkową wersją platformy oraz wprowadzenie do sprzedaży pierwszych urządzeń z nią na pokładzie. Dowodem na to, że RIM nie polega wyłącznie na wierze w potencjalnych partnerów jest plan wprowadzenia w nadchodzącym roku na rynek aż 6 nowych terminali – trzech wyposażonych wyłącznie w ekran dotykowy oraz trzech z pełną klawiaturą QWERTY. Realizacja takiego planu pozwoliłaby na niemal całkowite zastąpienie obecnego portfolio urządzeń z BlackBerry 7 telefonami z wysokiej, średniej i niskiej półki cenowej, pracującymi jednak pod kontrolą o wiele bardziej nowoczesnego systemu, który byłby w stanie zdobyć o wiele większą popularność wśród klientów.

Research In Motion nie skomentował oczywiście jak na razie w żaden sposób wypowiedzi któregokolwiek z producentów na temat ewentualnego licencjonowania BlackBerry 10. Najbliższa okazja może się jednak nadarzyć podczas ogłoszenia kwartalnych wyników finansowych.

via: crackberry/Mobile Today