Personalizacja ekranu głównego w BlackBerry OS

Avatar
Piotr Barycki
07.09.2012

Ekran główny jest bez wątpienia jednym z najczęstszych widoków, jakie mamy okazję obserwować na naszym telefonie. Wbrew pozorom jego domyślny układ nie jest do końca uniwersalny i niektórzy użytkownicy chcieliby przynajmniej nieco zmodyfikować jego wygląd. Jak się do tego zabrać?

Uniwersalne Wyszukiwanie/Skróty aplikacji

Domyślnie wprowadzenie jakiegokolwiek ciągu znaków przy aktywnym ekranie głównym naszego urządzenia powoduje aktywację Uniwersalnego Wyszukiwania, które możemy także uruchomić wciskając odpowiedni przycisk na ekranie naszego urządzenia. Jeśli uważamy to za niepotrzebne powielanie funkcji, możemy je wyłączyć i zamiast tego pozwolić konkretnym klawiszom włączać przypisane do nich aplikacje. W tym celu należy:

 • Na ekranie głównym wcisnąć przycisk “Menu”
 • Z rozwijanego menu wybrać “Opcje”
 • W pierwszej zakładce – “Uruchom wpisując” zmienić “Wyszukiwanie ogólne” na “Skróty aplikacji”

Zarządzanie panelami

Od szóstego wydania systemu operacyjnego BlackBerry użytkownicy zostali (niektórzy nieco na siłę) uszczęśliwieni możliwością korzystania nie z jednego, a aż z pięciu aktywnych paneli ekranu głównego. Niestety ci, którym rozwiązanie to nieszczególnie przypadło do gustu mają dość ograniczone pole manewru – albo zdecydują się na urządzenie z OS 7.0/7.1, które posiada opcję włączania/wyłączania paneli albo skorzystają z nieoficjalnych kompozycji rozwiązujących ten problem.

W przypadku OS 7.0 aby wyłączyć niektóre panele lub włączyć je ponownie należy:

 • Na ekranie głównym wcisnąć przycisk “Menu”
 • Z rozwijanego menu wybrać “Opcje”
 • Przewinąć ekran w dół do zakładki „panele ekranu głównego” i wybrać „Zarządzaj panelami”
 • Zaznaczyć lub odznaczyć interesujące lub nieinteresujące nas panele

Ustawianie liczby rzędów ikon

Pomimo tego, że rozmiar ekranów w przypadku większości modeli BlackBerry nie należy do najbardziej imponujących, nie znaczy to, że nie mogą one prezentować jednocześnie całkiem sporej ilości ikon aplikacji. Jeśli więc nie jesteśmy miłośnikami efektownych tapet, wypełniających większą część naszego pulpitu, możemy zdecydować się na całkowite lub częściowe wypełnienie go skrótami do programów i gier.

W przypadku urządzeń bez ekranu dotykowego, liczbę rzędów na stałe przypisanych do pulpitu możemy zmienić w następujący sposób:

 • Na ekranie głównym wcisnąć przycisk “Menu”
 • Z rozwijanego menu wybrać “Opcje”
 • Wybieramy „Liczba rzędów ikon” i ustalamy interesującą nas liczbę

Co ciekawe, z niewiadomego powodu Research In Motion zdecydował się usunąć tę opcję z ustawień urządzeń z ekranami dotykowymi, przez co w ich przypadku liczbę rządów wyświetlanych na stałe zmienia się po prostu przez przeciągnięcie belki ikon na wybraną przez nas pozycję.

Tworzenie folderów

Często ilość zainstalowanych aplikacji sprawia, że trudno jest nam odnaleźć interesującą nas akurat w danej chwili pozycję w menu głównym. Aby zapanować nad naszym twórczym bałaganem najlepiej jest posegregować nasze gry i programy i umieścić w odpowiednich folderach. Ich tworzenie jest proste i wymaga od nas jedynie wciśnięcia w menu głównym klawisza „Menu”, wybrania opcji „Dodaj folder” a następnie dobrania odpowiedniej nazwy i ikony.

Aby przenieść programy do danego folderu wystarczy podświetlić ich ikony i z menu kontekstowego wybrać opcję „Przenieś do folderu”.

Przenoszenie ikon

Kolejność ustawienia ikon, szczególnie w rzędzie widocznym na stałe na ekranie głównym, jest często kluczowa, jeśli chodzi o wygodę użytkowania naszego telefonu, w związku z czym warto poświęcić kilka minut na jak najlepszą konfigurację. Aby przenieść ikonę wystarczy z menu kontekstowego wywołanego na podświetlonej ikonie klawiszem „Menu” wybrać opcję „Przenieś”, a następnie za pomocą TrackPada lub TrackBalla przenieść w odpowiednie miejsce i potwierdzić operację kliknięciem.

W ten sam sposób można także przenosić foldery.

Ukrywanie ikon

W podobny sposób możemy ikony ukrywać, bez konieczności usuwania odpowiadających im aplikacji z pamięci naszego telefonu. W tym przypadku wystarczy z menu kontekstowego wybrać opcję „Ukryj”, przy czym w OS 7.0 należy także wybrać, czy operacja ta ma dotyczyć wszystkich, czy tylko danego panelu.

Aby ponownie wyświetlić ukryte ikony należy z rozwijanego menu wybrać „Pokaż wszystkie” a następnie podświetlić daną ikonę, wcisnąć przycisk „Menu” i ponownie wybrać „Ukryj”.

Zmiana tapety

Działanie być może banalne, ale w wielu przypadkach potrafi tchnąć nowe życie nawet w stary telefon. Aby zmienić tapetę wystarczy:

 • Na ekranie głównym wcisnąć przycisk “Menu”
 • Z rozwijanego menu wybrać “Opcje”
 • W pozycji „Ustawienia tapety” wybrać „Zmień tapetę”

Szybkie wybieranie

Szybkie wybieranie pozwala nam na przypisanie do większości przycisków na klawiaturze numerów kontaktowych do wybranych przez nas osób, które możemy wywołać poprzez długie wciśnięcie przycisku (np. przytrzymanie „K” zainicjuje połączenie z numerem 12345, etc). Konfiguracji tej opcji można dokonać na dwa sposoby – albo przytrzymując niewykorzystywane klawisze na ekranie głównym – spowoduje to wyświetlenie prośby o konfigurację, albo wciskając zieloną słuchawkę, wybierają opcje, a następnie „Numery szybkiego wybierania”.

Dodawanie stron WWW, kontaktów i plików multimedialnych

W BlackBerry OS od wersji 6.0 (choć było to także częściowo możliwe także w starszych wersjach) ikony nie muszą oznaczać wyłącznie programów, ale także skróty do określonych zasobów lokalnych lub internetowych. W przypadku takich, które są przez nas odwiedzane naprawdę często (np. ulubione strony internetowe lub utwory muzyczne) możemy w ciągu kilku sekund „przypiąć” je do ekranu głównego.

Aby to zrobić należy wybrać opcję „Dodaj do ekranu głównego” przy pozycji, którą chcemy mieć zawsze pod ręką. Przykładowo, aby dodać kontakt na nasz pulpit wystarczy wybrać go z książki adresowej, wcisnąć klawisz menu i wybrać odpowiednią opcję z rozwijanej listy. Podobnie prezentuje się sytuacja np. ze stronami internetowymi.

Pogoda na ekranie głównym

Oczywiście ekranu głównego nie trzeba wcale marnować na tapetę – na jego miejscu może pojawić się np. atrakcyjnie przedstawiona obecna pogoda i jej prognoza na najbliższe dni. Niestety będzie nas to kosztować kilka złotych, ponieważ rozwiązanie to jest funkcją aplikacji BeWeather (która i tak warto zakupić).

Notatki na ekranie głównym

Zamiast pogody na ekranie głównym mogą się znaleźć chociażby znane z prawdziwego świata „żółte karteczki”, których tym razem oczywiście nie przyklejamy do monitora czy na lodówkę a na systemowy pulpit. Aplikacji oferujących takie rozwiązanie jest w AppWorld pod dostatkiem – nasz zrzut ekranu pochodzi akurat z Home Screen Notes.

Widgety

BlackBerry OS to wprawdzie nie Android i nie każda aplikacja jest nam w stanie zaoferować widget, który możemy przyczepić bez problemu do ekranu głównego i cieszyć się jego efektownością lub funkcjonalnością, ale nie można powiedzieć, że nie oferuje w tej kwestii absolutnie nic. Dzięki niezależnym programistom – takim jak np. twórcy aplikacji Fancy Widgets – możemy spróbować na naszym (najczęściej niewielkim) ekranie upchnąć jak najwięcej informacji. Zainteresowani mogą zaznajomić się z aplikacją czytając naszą niedawną recenzję lub testując wersję demonstracyjną.